Microsoft załatał dziurę w przeglądarce Internet Explorer
Firma Microsoft załatała "dziurę" w przeglądarce internetowej Internet
Explorer, wykorzystaną ostatnio do wielkiego hackerskiego ataku na Google'a i inne firmy
amerykańskie.
Microsoft zaleca wszystkim użytkownikom jak najszybsze zainstalowanie tej poprawki (MS10-002), bądź najnowszej wersji Internet Explorera, która jest już bezpieczna. Luka umożliwiała zdalne przejmowanie przez hackerów kontroli nad komputerami, podłączonymi do internetu.
Zagrożenie atakami, wykorzystującymi lukę w Internet Explorerze skłoniło rządy Niemiec i Francji do wydania zalecenia, by korzystać z alternatywnych przeglądarek internetowych.
Google informował, że obiektem ataków na "korporacyjną strukturę" tej firmy były przede wszystkim konta e-mailowe chińskich dysydentów. Cyberszpiedzy starali się też wykraść informacje z poczty elektronicznej osób mieszkających w Europie i USA, związanych z ruchem praw człowieka w Chinach. Ustalono, że te "bardzo wyrafinowane" ataki zostały przeprowadzone z Chin i pozwoliły na "kradzież własności intelektualnej Google'a".
Raport techniczny przygotowany przez amerykańską firmę iDefence Labs zajmującą się bezpieczeństwem w internecie głosi, że przeprowadzone niedawno ataki cybernetyczne na ponad 3. amerykańskich firm, w tym Google'a, pochodziły z serwerów używanych przez rząd Chin. iDefence Labs uważa, że za atakami stoi rząd w Pekinie.
Firma Google postanowiła, że nie będzie już współpracować z rządem Chin w zakresie oprogramowania pozwalającego na cenzurowanie rezultatów dostarczanych przez wyszukiwarkę Google, i poinformowała, że w ciągu najbliższych kilku tygodni będzie prowadzić rozmowy z Pekinem o tym, na jakich zasadach - jeśli w ogóle - może tam działać nieocenzurowana wersja Google.cn.