Microsoft wykonuje ostateczny ruch. Nokia przejęta

Microsoft wykonuje ostateczny ruch. Nokia przejęta
Źródło zdjęć: © Piroschka van de Wouw / PAP

03.09.2013 11:15, aktual.: 03.09.2013 15:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Amerykański gigant informatyczny Microsoft porozumiał się z
fińską Nokią w sprawie przejęcia jej zakładów produkujących telefony komórkowe za 5,44 mld euro.
Oprócz fabryk Microsoft nabędzie też prawa patentowe. Steve Ballmer kończy karierę z przytupem.

Nokia - niegdyś lider rynku telefonów komórkowych - od pewnego czasu nie daje rady swym konkurentom, wśród nich koreańskiemu koncernowi Samsung i amerykańskiemu Apple. Przejęcie przez Microsoft nie jest wielkim zaskoczeniem. Od 201. roku firmy prowadziły ścisłą współpracę. Zrezygnowano ze świeżo zaprojektowanego systemu operacyjnego MeeGo i zastąpiono go Windows Phone. CEO Nokii został oddelegowany z Microsoftu Stephen Elop. Amerykańska korporacja wpompowała w fińskiego kolosa na glinianych nogach górę pieniędzy i powoli, acz skutecznie poprawiała jego sytuację na rynku. Jeśli chodzi o system Windows Phone - Nokia zjada zdecydowanie największą część tortu, bijąc konkurencję na głowę pod względem liczby sprzedanych sztuk.

Teraz nadszedł czas, aby dokonać ostatecznego połączenia firm. Być może jest to decyzja, którą Steve Ballmer chce zwieńczyć w efektowny sposób swoją długą karierę w roli szefa Microsoftu. W końcu ogłosił on niedawno, że w ciągu najbliższych 1. miesięcy przechodzi na emeryturę, trudno więc nie powiązać ze sobą tych doniosłych faktów.

W wyniku fuzji do Microsoftu wraca sam Stephen Elop, który zostanie szefem działu urządzeń mobilnych. Jego miejsce w Nokii zajmie tymczasowo Risto Siilasmaa. Zmian personalnych będzie zresztą więcej. Firmę zmieni ok. 3. tys. pracowników, w tym 18 tys. zajmujących się produkcją i składaniem urządzeń. Na szczęście dla Finów, Microsoft postanowił utworzyć swoje centrum danych do obsługi klientów z Europy w ojczyźnie Nokii.

- _ Wierzymy, że transakcja to najlepsza droga naprzód dla Nokii i jej akcjonariuszy _ - poinformował w komunikacie nowy prezes firmy, Risto Siilasmaa.

Przejęcie muszą zatwierdzić udziałowcy Nokii i urzędy. Finalizacja operacji przewidywana jest na początek 201. roku.

Źródło: PAP / Dziennik Internautów / JG, WP.PL

jg/sw/jg

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (343)