Microsoft - wpadka z aktualizacją narzędzia antypirackiego

Microsoft - wpadka z aktualizacją narzędzia antypirackiego

Microsoft - wpadka z aktualizacją narzędzia antypirackiego
Źródło zdjęć: © WP.PL
21.04.2008 16:00, aktualizacja: 21.04.2008 16:29

Wdrożenie aktualizacji dla wbudowanego w pakiet Office narzędzia antypirackiego nie obyło się bez wpadki Microsoftu. Udostępniony update nosił miano "krytycznego", które to miano zarezerwowane jest dla najważniejszych aktualizacji oprogramowania.

Kilka dni temu Microsoft poinformował o planowanym rozpoczęciu testów nowego programu pilotażowego mającego promować legalne oprogramowanie. Programem miał zostać objęty pakiet biurowy Office - posiadacze pirackich kopii zestawu mają być "nękani" wyświetlanymi na monitorze powiadomieniami o wykryciu w systemie nieautoryzowanej przez producenta wersji Office'a ( więcej na ten temat w artykule Dodatek do MS Office wyśledzi "pirata" - http://www.pcworld.pl/news/147035.html ).

Programem chciano wdrożyć w czterech krajach ( Chile, Hiszpania, Turcja i Włochy ) i to za uprzednim wyrażeniem przez użytkownika zgody na pobranie i zainstalowanie dodatku. Jednakże 1. kwietnia został on udostępniony poza wymienionymi krajami za pośrednictwem usługi Windows Server Update Services. Był on w ten sposób dostępny przez ok. 24 godziny, po czym usunięto go ze strony.

Obraz
© (fot. JupiterImages/EAST NEWS)

Dodatek oznaczono jako "krytyczny", gdyż "notyfikacje mechanizmu OGA zaprojektowano w celu informowania użytkowników nieautoryzowanych kopii oprogramowania, iż są bardziej narażeni na ataki exploitów i cyberoszustów". Takie wytłumaczenie znalazło się we wpisie na blogu WSUS - http://blogs.technet.com/wsus/archive/2008/04/18/office-geniune-advantage-oga-notification-update-release-kb949810.aspx.

Przypomnijmy, iż do podobnej sytuacji doszło w 2006 r., gdy powiadomienia systemu Windows Genuine Advantage ( pełniącego podobne funkcje w Windows, co OGA w Office ) również zostały zaklasyfikowane przez producenta jako "krytyczna" aktualizacja.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)