Microsoft ujawnia szczegóły okna wyboru dla przeglądarek internetowych

Microsoft ujawnia szczegóły okna wyboru dla przeglądarek internetowych
Źródło zdjęć: © heise-online.pl

08.10.2009 16:05, aktual.: 08.10.2009 16:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Amerykański koncern software'owy Microsoft z zadowoleniem przyjął ogłoszoną wczoraj decyzję Komisji Europejskiej, aby zaakceptować jego propozycje w sprawie możliwości wybierania alternatywnych przeglądarek internetowych w systemie Windows. Poza tym firma przedstawiła projekt i bardziej szczegółowe informacje, które mogą zostać wykorzystane przy realizacji propozycji. Powstały one na bazie głosów w dyskusji i sugestii były wnoszonych przez konkurentów Microsoftu na rynku przeglądarek, producentów pecetów i federacji branżowych w związku z przedstawioną przez giganta z Redmond w lipcu propozycją okna wyboru przeglądarek.

Zgodnie z przedstawionymi szczegółami użytkownik systemu Windows w momencie uruchomienia Internet Explorera zobaczy najpierw stronę, na której zostanie poinformowany, że istnieją także inne przeglądarki. Jeśli komputer ma połączenie z Internetem, niektóre z nich zostaną przedstawione w formie pozwalającej na instalację za pomocą jednego kliknięcia myszką. Wśród tych browserów Internet Explorer nie będzie wymieniany jako pierwsza opcja; produkty będą uporządkowane w porządku alfabetycznym w poziomej liście. Uwzględnione zostanie 1. najbardziej rozpowszechnionych przeglądarek. Użytkownicy, którzy będą chcieli zobaczyć więcej niż pięć propozycji naraz, będą musieli przewijać listę.

Obraz
© (fot. heise-online.pl)

Microsoft, jak sam twierdzi, wprowadził ogółem 2. istotnych poprawek do pierwotnej propozycji. Szczególny nacisk położono na to, aby użytkownik mógł w szybki i prosty sposób wybrać któryś z alternatywnych browserów. Przy projektowaniu okna wyboru istotne było także, aby użytkownicy, którzy nie zdecydują się od razu, mogli później w łatwy sposób do tego okna wrócić. W Pasku zadań Windows 7 ikony przeglądarek konkurencji mają osadzać się w równie prosty sposób co ikona Internet Explorera. W oknie wyboru oprogramowania Microsoftu użytkownicy i producenci komputerów będą mogli wyłączyć korzystanie z IE.

Poza tym według komunikatu Microsoft uwzględnił także propozycje konkurentów, aby ujawniać więcej informacji na temat interoperacyjności z Windows. Dotyczy to między innymi interfejsów programistycznych, z których skorzystać mogą producenci programów zabezpieczających produkty Microsoftu. Programiści ze wszystkich obszarów branży software'owej, włącznie z przedstawicielami społeczności Open Source, mają uzyskać dostęp do dokumentacji technicznej, tak aby ich aplikacje działały w harmonii z oprogramowaniem Microsoftu. Koncern obiecuje także, że będzie przestrzegał niektórych standardów branżowych i w wyczerpujący sposób dokumentował produkty przeznaczone dla programistów. Jak twierdzi Microsoft, Komisja Europejska przyjęła te deklaracje z uznaniem.

Jeśli propozycje zostaną zastosowane w praktyce, oznacza to wielkie zmiany dla Microsoftu – czytamy dalej w oświadczeniu. Komisja Europejska nie podjęła jeszcze wprawdzie ostatecznej decyzji, ale koncern mimo tego jest przekonany, że postępowanie antymonopolowe zakończy się dla firmy z wynikiem pozytywnym. Zostało ono wszczęte na skutek skargi norweskiego producenta przeglądarki Opera. Celem Komisji Europejskiej jest zwiększenie wyboru przeglądarek. Zdaniem Komisji dotychczasowe powiązanie Internet Explorera z systemem operacyjnym Microsoftu może negatywnie wpływać na swobodę konkurencji.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (54)
Zobacz także