Microsoft spuszcza z tonu

27.08.2007 09:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od co najmniej kilku miesięcy można zauważyć, że Microsoft łagodzi swoje stanowiska wobec Linuksa. Koncern z Redmond właśnie zaprezentował kolejną odsłonę swojej nowej polityki - zmienił kontrowersyjną stronę "Get the Facts".

Witryna, która przez wielu była odbierana jako policzek wymierzony zwolennikom opensource'owego systemu operacyjnego, została zastąpiona inną, znacznie łagodniejszą w wymowie.

Strona Windows Server/Compare Web - http://www.microsoft.com/windowsserver/compare/default.mspx porównuje system z Redmond nie tylko z Linuksem, ale również z Uniksem i mainframe'ową architekturą IBM'a. Jej celem nadal jest, oczywiście, przekonywanie użytkowników do własnego produktu, ale zrobiono to w zupełnie inny sposób. Na nowej witrynie znajdziemy opinie niezależnych ekspertów, użytkowników, dokumentacje techniczna czy wyniki badań. Developerzy mogą zapoznać się z instrukcjami dotyczącymi tworzenia aplikacji dla Windows Server.

Z oficjalnych informacji Microsoftu wynika, że nowa witryna to wynik ewolucji Get the Fact - kampanii, która ruszyła w połowie 2003 roku. W bardzo ostry ( i nieuczciwy jak twierdzili zwolennicy Linuksa ), sposób porównywała ona system z Redmond z dystrybucjami spod znaku pingwina.

Autorem kampanii był Martin Taylor, który nagle, w połowie 2006 roku opuścił Microsoft. Do dzisiaj nie wiadomo, co było przyczyną jego odejścia. Od tamtej pory można jednak zauważyć zmianę podejścia Microsoftu do środowiska opensource'owego. Koncern stał się dla niego bardziej przyjazny, chociaż nie zrezygnował całkowicie z atakowania Linuksa. Szczególne wzburzenie wywołała przekazana przez firmę Gatesa informacja, jakoby Linux naruszał ponad 230 patentów należących do Microsoftu. Obecnie za opensource'owe projekty Microsoftu oraz za politykę wobec Linuksa odpowiada Bill Hilf, były menedżer IBM-a.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)