Microsoft skazany na wielomilionowe odszkodowania za naruszenie patentu

Microsoft skazany na wielomilionowe odszkodowania za naruszenie patentu
Źródło zdjęć: © Microsoft

25.05.2009 15:07, aktual.: 25.05.2009 15:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ława przysięgłych sądu federalnego w Tyler (stan Teksas) uznała Microsoft za winny naruszenia patentu należącego do firmy i4i i przyznała tej ostatniej odszkodowanie w wysokości 200 milionów dolarów (145 milionów euro). I4i oskarżyła w 2007 roku Microsoft o to, że w programach Word 2003, Word 2007, systemie Windows Vista oraz we frameworku .NET zastosowano opracowany i opatentowany przez i4i sposób analizowania dokumentów. Microsoft nie przyznaje się do winy.

Według informacji udzielanych przez kancelarię prawną powoda proces dotyczył zarejestrowanego w USA patentu nr 5,787,449. który został przyznany Michaelowi Vulpe'owi – założycielowi i4i – w roku 1998. W dokumencie opisano metodę oddzielnego przetwarzania struktury i zawartości dokumentu. Przysięgli sądu federalnego w Tyler w stanie Teksas – niezwykle popularnego wśród zgłaszających roszczenia patentowe – po ośmiu dniach rozprawy byli przekonani, że Microsoft świadomie naruszył patent, stosując zastrzeżone mechanizmy w różnych produktach software'owych.

Koncern z Redmond odpiera zarzut naruszenia patentu, a poza tym wyraża pogląd, że sam patent jest nieważny. Takie jednoznaczne wnioski płyną z przedłożonego materiału dowodowego – skomentował w czwartek wyrok rzecznik firmy z Redmond. Microsoft zamierza odwoływać się od wyroku. Nie dalej niż w ubiegłym miesiącu ława przysięgłych sądu w stanie Rhode Island w innym procesie patentowym uznała koncern za winny i nakazała wypłatę odszkodowania w wysokości 388 milionów dolarów (281 milionów euro) na rzecz firmy Uniloc.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także