Microsoft przez rok narażał swoich użytkowników

Microsoft przez rok narażał swoich użytkowników

Microsoft przez rok narażał swoich użytkowników
10.07.2009 10:25, aktualizacja: 10.07.2009 10:35

Wiele wskazuje na to, że Microsoft już przed rokiem został poinformowany o ujawnionej niedawno luce w komponencie DirectShow. Obecnie, według doniesień wielu producentów sprzętu antywirusowego, już tysiące spreparowanych stron WWW wykorzystuje te lukę, aby infekować komputery internautów szkodliwym oprogramowaniem

Christopher Budd z Microsoft Response Center zapytany przez amerykańskich dziennikarzy potwierdził, że Microsoft został poinformowany o luce jeszcze w 200. roku przez specjalistów od zabezpieczeń Ryana Smitha i Alexa Wheelera z IBM-owskiego X-Force. Firma natychmiast zaczęła analizę problemu i doszła do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie problematycznej kontrolki ActiveX z Internet Explorera. To jednak wymagało więcej czasu potrzebnego na usunięcie skutków takiego ruchu.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Firma pracuje obecnie nad patchem, który zamierza udostępnić wtedy, kiedy tylko będzie on spełniał kryteria jakości pozwalające na szeroką dystrybucję. Do tego czasu firma z Redmond proponuję użytkownikom narzędzie Fix-It, za pomocą którego użytkownicy mogą w prosty sposób wyłączyć wrażliwą kontrolkę albo jej obsługę w systemie. Według dotychczasowych analiz ten problem dotyczy jedynie użytkowników Internet Explorera 6 i 7 w systemach Windows XP i Server 2003.

Użytkownicy systemów Vista oraz korzystający z Internet Explorera 8 nie są narażeni na występowanie tego problemu, mimo tego, że także w tych przypadkach Microsoft zaleca zastosowanie na wszelki wypadek wspomnianego narzędzia. Według relacji IBM X-Force system Windows może także ładować tę kontrolkę przy uruchamianiu programów Office i WordPad. Poza tym według IBM-a istnieje jeszcze inna luka w tej kontrolce i ona również może być wykorzystana do przemycenia i uruchomienia szkodliwego kodu.

Z uwagi na pojawienie się modułu Metasploit pozwalającego na wykorzystanie wspomnianej luki, można się spodziewać, że już wkrótce kolejne strony będą zawierały spreparowane pliki MPEG-2. Użytkownicy Windows powinni pobrać i uruchomić narzędzie Fix-It.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)