Microsoft przedłuża prawa downgrade'u dla Windows 7

Jeśli ktoś potrzebuje starszej wersji Windows, której Microsoft już nie dystrybuuje, może kupić aktualne wydanie i używać przypisanej do niego licencji dla starszego systemu Windows.

Microsoft przedłuża prawa downgrade'u dla Windows 7
Źródło zdjęć: © Windows

Ta zasada w Microsofcie obowiązuje już od bardzo dawna, ale po raz pierwszy wzbudziła zainteresowanie w przypadku Visty, kiedy to wielu rozczarowanych użytkowników chciało powrócić do Windows XP. Jednak prawa do downgrade'u w istocie nie stworzono z myślą o użytkownikach indywidualnych, ale o klientach biznesowych, którzy używają starego oprogramowania niewspółpracującego z nowszymi wersjami Windows.

Takie prawo do downgrade'u nie obowiązuje w przypadku wszystkich wersji i licencji. Bez wyjątków dotyczy ono jedynie systemu Windows 7 Enterprise, który jest sprzedawany klientom mającym umowy na licencje masowe: zamiast niego użytkownicy mogą zainstalować dowolną wersję Okien.

Obraz

Warto wiedzieć, że downgrade wiąże się z poważnymi ograniczeniami, a mianowicie można z niego skorzystać jedynie wtedy, gdy kupujemy Windows 7 Professional albo Ultimate jako licencję OEM –. a więc w wersji preinstalowanej na nowym komputerze. Tylko wówczas można bez ograniczeń czasowych używać poprzedników tych systemów, czyli odpowiednio Visty Business albo Ultimate. Prawo do downgrade'u nie obowiązuje zarówno dla licencji System Builder, jak i dla licencji pełnych i typu Upgrade. Oprócz tego przeznaczone dla użytkowników indywidualnych wersje Starter, Home Basic i Home Premium są z zasady wykluczone spod tego prawa.

Aby przesiąść się na "niższy wariant systemu", należy spełnić dodatkowe wymagania: jeżeli ktoś zamiast Windows 7 Ultimate chce stosować Vistę Ultimate, potrzebuje dodatkowo licencji na Vistę Ultimate wraz z nośnikiem instalacyjnym i kluczem do CD. Można go wtedy wykorzystać do zainstalowania Visty po raz drugi albo zamiast Windows 7. Jeśli więc ktoś ma jeden komputer, nic mu z prawa do downgrade'u nie przyjdzie, bo operacja ta zaczyna się opłacać dopiero przy dwóch komputerach.

Tak jak wspomnieliśmy, zagadnienie dotyczy nie tylko Windows 7. ale również starszych wersji Windows. Nowością w Windows 7 było to, że Microsoft przyznał również tak zwanym licencjom OEM prawo do stosowania w ramach downgrade'u nie tylko bezpośredniego poprzednika (w tym przypadku Visty), ale także wcześniejszych wersji, a więc Windows XP Professional. Początkowo jednak Microsoft ograniczał to prawo czasowo: używanie XP koncern z Redmond dopuszczał jedynie na komputerach, które zostały sprzedane 18 miesięcy po rynkowej premierze Windows 7, a więc do 22 kwietnia 2011 roku. Ten termin miałby się jednak skrócić, jeżeli przed 22 kwietnia 2011 roku ukończony zostałby Service Pack dla nowego systemu Windows (który ma się ukazać w pierwszej połowie 2011 roku) – wtedy obowiązującą datą byłaby data jego publikacji.

Teraz Microsoft wycofał się ze wspomnianego wyżej ograniczenia czasowego, tak więc prawo do downgrade'u do wcześniejszych wersji obowiązuje bez względu na termin, tak samo jak w przypadku "zdegradowania" do poprzedniej wersji. Obszerne uzasadnienie dla wyeliminowania tej zasady znajduje się we wpisie w blogu Microsoftu, który zapowiada także publiczne wersje beta SP1 dla Windows 7 i Servera 2008 R2. Można je streścić w trzech słowach: to zbyt skomplikowane.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)