Microsoft próbuje obalić pozew Novella

Microsoft próbuje obalić pozew Novella
Źródło zdjęć: © WP.PL

23.01.2008 08:30, aktual.: 23.01.2008 10:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Microsoft i Novell są partnerami w jednych segmentach rynku, jednak - co dla niektórych może być zaskoczeniem - pozostają zaciekłymi przeciwnikami w innych. Koncern Gatesa zwrócił się właśnie do Sądu Najwyższego USA z wnioskiem o odrzucenie pozwu Novella, w którym firma ta domaga się wielomiliardowego odszkodowania za rzekome zniszczenie edytora WordPerfect przez Microsoft.

Jeszcze w 1990 roku do WordPerfecta należało 50% światowego rynku. Novell kupił prawa do WordPerfecta w 1994 roku, a dwa lata później sprzedał go Corelowi. Firma twierdzi jednak, że w ciągu tych dwóch lat Microsoft wykorzystał swoją monopolistyczną pozycję do przejęcia rynkowych udziałów WordPerfecta.

Novell utrzymuje, że Microsoft nie udostępniał informacji na temat Windows 95, dzięki czemu zapewnił przewagę swoim rozwiązaniom dla biur. Pozywający powołują się przy tym na wyrok w podobnej sprawie, w wyniku którego Microsoft musiał wypłacić 5 miliardów dolarów odszkodowania firmom Sun i RealNetworks.

Microsoft broni się twierdząc, że w okresie o którym mowa, Novell nie sprzedawał systemu operacyjnego, więc firmy nie były bezpośrednimi konkurentami. Novell odpowiada, że rozwijał rozwiązanie wieloplatformowe, które początkowo działało też pod wczesnymi wersjami Windows 95. Jednak w publicznej wersji beta Microsoft usunął z systemu operacyjnego wsparcie dla WordPerfecta. W związku z tym Novell musiał opóźnić premierę WordPerfect for Windows 95, co miało katastrofalne skutki. W 1996 roku udział WordPerfecta w rynku wynosił zaledwie 10%, a udział MS Office'a - niemal 90%.

Nie wiadomo, jak duże szanse ma Microsoft na oddalenie pozwu. Koncern próbował obalić go już dwukrotnie. Pierwszy raz w 2004 roku w Sądzie Okręgowym w Maryland, a później w Sądzie Apelacyjnym.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)