Microsoft pracuje nad inteligentnymi bateriami

Microsoft pracuje nad inteligentnymi bateriami
Źródło zdjęć: © Intel Free Press / CC

06.10.2015 09:04, aktual.: 06.10.2015 09:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zamiast skupiać się na nowych materiałach do budowy ogniw, Microsoft postanowił zrewolucjonizować sposób, w jaki urządzenia przenośne zarządzają energią.

Aktualnie nie mamy wielkiego wpływu na zarządzanie użyciem baterii - ot możemy co najwyżej wybrać oszczędniejszy plan zasilania obniżający np. jasność ekranu. Microsoft pracuje nad o wiele bardziej wydajnym rozwiązaniem.

Pomysł łączy w sobie dwa elementy. Pierwszym jest nowa konstrukcja akumulatorów. W skład baterii wchodziłyby ogniwa różnego typu - jedne przeznaczone do pracy na najwyższych obrotach, inne do mniej wymagających czynności - np. przeglądania Internetu.

Drugim elementem jest inteligentny system zarządzający zasobami akumulatorów. Nie chodzi tu tylko o automatyczne przełączanie zasilania w zależności od wykonywanych czynności, ale też o uczenie się zachowań użytkownika. Dzięki temu rozwiązaniu rzadziej musielibyśmy korzystać z zasilacza, a żywotność baterii uległaby wydłużeniu - komputer "wiedziałby", w jakich godzinach i do jakich celów jest wykorzystywany i mógłby ułożyć optymalny plan zarządzania energią.

Microsoft pracuje nad wdrożeniem tej technologii w pierwszej kolejności do laptopów i tabletów. Niewykluczone, że później zobaczymy podobne rozwiązanie w smartfonach czy nawet samochodach elektrycznych.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: ThinkPad X1 Carbon - na drodze do doskonałości

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)