Microsoft pokazuje Windows Phone 8

Microsoft pokazuje Windows Phone 8

Microsoft pokazuje Windows Phone 8
Źródło zdjęć: © chip.pl
21.06.2012 09:41, aktualizacja: 21.06.2012 10:24

Microsoft, podczas konferencji Windows Phone Summit, przedstawił osiem najważniejszych zmian, jakie czekają system Windows Phone. Robi wrażenie!

Trwa konferencja Windows Phone Summit. Zgodnie z oczekiwaniami, Microsoft zdradził nieco tajemnic na temat przyszłości swojego mobilnego systemu operacyjnego. Niestety, przedstawiona została tylko i wyłącznie strona techniczna systemu. Rewolucje w funkcjach użytkowych pozostają tajemnicą. No dobrze, ale co się zmieniło w "bebechach" systemu, który ma mieć swoją premierę późną jesienią?

Co nowego?

Windows Phone od ósmej wersji będzie dzielił to samo jądro, co system Windows, a także stos sieciowy, obsługę multimediów czy sterowniki. Oznacza to, że pisanie oprogramowania, które działa pod Windows i Windows Phone będzie banalnie proste. Co więcej, Windows Phone będzie "rozumiał" sterowniki napisane dla tradycyjnego Windowsa. Jeżeli jakieś akcesorium zadziała pod Windows, z całą pewnością zadziała również pod Windows Phone. Z tego wynika, że pojawi się też obsługa aplikacji pisanych w natywnym kodzie, w tym dla DirectX! Oznacza to piękne gry i błyskawicznie działające aplikacje, również wielozadaniowo!

Windows Phone od tej pory będzie obsługiwał dowolną ilość rdzeni. System bez problemu obsłuży zarówno dwa rdzenie, jak i nawet 6. rdzenie (hipotetycznie, gdyby kiedyś jakiś szaleniec postanowił zbudować taki telefon). Wersja 8.0 optymalizowana jest pod dwa rdzenie, jednak obsługa rdzeni, jak zaznacza Microsoft, jest elastyczna. Pojawi się też obsługa nowych rozdzielczości: oprócz dotychczasowej 800 x 480 pikseli pojawi się też 1280 x 768 pikseli i 1280 x 720 pikseli. Telefony z Windows Phone będzie można też rozbudowywać o karty microSD.

Microsoft jest zdania, że nowa przeglądarka wbudowana w Windows Phone 8. czyli Internet Explorer 10, jest znacznie wydajniejsza od tej wbudowanej w Galaxy S III, HTC One S czy iPhone 4S. To sprawdzimy sami. Cieszy nas jednak obsługa zabezpieczeń przed złośliwymi witrynami, a konkretniej techniki SmartScreen.

Kolejną wielką nowością jest cyfrowy portfel dla urządzeń z układem NFC. Będzie on obsługiwał dowolne karty kredytowe i debetowe, karty lojalnościowe, karty członkowskie, historię płatności i, rzecz jasna, płatności zbliżeniowe. Obsługuje też płatności Secure SIM, co ucieszy operatorów komórkowych. To najbardziej kompletny portfel na rynku, jak twierdzi Microsoft. I tu, trzeba przyznać, nie blefuje. Portfel będzie dostępny dla każdego zgodnego telefonu, operatorzy komórkowi nie będą go usuwać.

Zmiany zaszły też we wbudowanych mapach. Od tej pory mapy Nokii będą dostępne dla wszystkich smartfonów z Windows Phone. Konkretniej, są to mapy NAVTEQ, z możliwością pracy offline, otwartym API i nawigacją zakręt-po-zakręcie.

Nie zabrakło tez usprawnień dla korporacji. Windows Phone 8 będzie obsługiwał szyfrowanie danych (BitLocker), bezpieczny rozruch, implementację aplikacji z pominięciem Windows Phone Marketplace i zdalne zarządzanie flotą telefonów.

Ostatnią nowością, jaką zaprezentowano, to nowy pulpit smartfonu. Od teraz użytkownik będzie mógł decydować o rozmiarze kafelków. Dzięki temu możemy ustawić, na przykład, by kafelek z pocztą był niewielki i pokazywał wyłącznie ilość nieprzeczytanych maili, a z kolei czytnik newsowy zajmował znaczną część ekranu i pokazywał na pulpicie pełną treść najnowszych wiadomości. Pełna dowolność personalizacji.

To tylko, jak twierdzi Microsoft, mała część zmian, jakie wnosi Windows Phone 8. Jeżeli to prawda, jestem pod olbrzymim wrażeniem. A wy?

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Surface to niesamowity tablet prosto od Microsoftu!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)