Microsoft pokazał Office 2013. Co nowego w pakiecie?

Microsoft pokazał Office 2013. Co nowego w pakiecie?
Źródło zdjęć: © zdjęcie producenta

17.07.2012 11:31, aktual.: 17.07.2012 13:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W skład zestawu oprogramowania wchodzą wszystkie narzędzia znane z poprzedniej wersji oprogramowania, w tym oczywiście Microsoft Word 2013, Excel 2013 czy PowerPoint 2013.

Uwaga: Na końcu tekstu podajemy link do pobrania darmowej, w pełni funkcjonalnej wersji testowej.

Choć naszym zdaniem przełamanie typowego, chronologicznego nazewnictwa produktem o nazwie "nowy", wprowadza sporo zamieszania (zwłaszcza, że poszczególne programy w pakiecie oznaczone są liczbą 2013), rozumiemy co spowodowało wyróżnienie tego pakietu odrębną nazwą. Powodem jest największa zmiana - pełna integracja z Windows 8. zarówno wizualnie, jak i pod względem obsługi. Podobnie jak nowy system Microsoftu, również nowy Office wyposażony został w interfejs Metro oraz obsługę za pomocą dotyku. Niesie to ze sobą zaskakująco wiele korzyści. Przebudowane ekrany startowe głównych aplikacji pakietu: Word, Excel i PowerPoint dają wygodny dostęp do najczęściej używanych szablonów i ostatnio używanych plików, a obsługa dotykowa pozwala korzystać z Office'a nie tylko na komputerze, ale również na tablecie czy nawet smartfonie. Co więcej, nowy sposób obsługi nie wyklucza równie wygodnego, co poprzednio wykorzystania klawiatury i myszy, za to powoduje, że większość opcji dostępnych jest przy minimalnej liczbie
kliknięć/dotknięć. Obsługa uległa więc uproszczeniu i znacznej optymalizacji, nie tracąc nic na funkcjonalności.

Obraz
© Microsoft Word jest jednym z programów, które dostały nowy ekran startowy. Możemy z niego wybrać najczęściej używane szablony lub ostatnio otwierane dokumenty (fot. Materiały prasowe)

Ewolucja i rewolucja w jednym

Microsoft nie zdecydował się na rezygnację z krytykowanej przez wielu "wstążki" - wprowadzonego w Office 200. nowego menu, składającego się z kilku głównych zakładek grupujących poszczególne funkcje. Producent uczy się jednak na błędach i w nowym Microsoft Office mamy możliwość ukrycia wstążki za pomocą jednego przycisku po prawej stronie ekranu. Udostępnienie oprogramowania na urządzenia z ekranem dotykowym spowodowało również dodanie wielu ciekawych rozwiązań. Microsoft Word 2013 zyskał choćby możliwość przeglądania dokumentów na urządzeniach dotykowych w sposób przypominający przerzucanie stron książki, możliwość dodawania do treści i odtwarzania zagnieżdżonych materiałów wideo czy zwijanie niektórych sekcji dokumentu, by ułatwić jego edycję lub przeglądanie. W nowym Wordzie dostaniemy też szybki dostęp - zarówno za pomocą myszki, klawiatury, jak i dotyku - do opcji tłumaczenia wybranych słów czy wyszukiwania fraz w internecie.

W Excelu 201. sporym ułatwieniem będzie panel szybkiego tworzenia wykresów na podstawie danych w tabeli, zaś w nowym Outlooku szybki podgląd zaplanowanych wydarzeń w kalendarzu, bez konieczności wychodzenia z okna tworzonej wiadomości e-mail. Zmiany poprawiające tempo i wygodę pracy nie ominęły również PowerPointa. W popularnym programie do tworzenia prezentacji możemy w locie zmieniać cały wygląd zaprojektowanych slajdów - wprowadzona przez nas treść automatycznie dostosuje się do nowego wyglądu. Usprawniono również samo prowadzenie prezentacji, dodając widoczny tylko dla nas panel kontrolny. Widzowie oglądają tylko konkretny slajd, który im prezentujemy, my zaś mamy podgląd następnej planszy, błyskawiczny dostęp do najbardziej niezbędnych opcji oraz wskaźnik laserowy - wystarczy, że dotkniemy lub klikniemy wybrane miejsce ekranu, a widzowie zobaczą czerwoną plamkę - zupełnie jakbyśmy używali tradycyjnego wskaźnika laserowego. Prowadzenie prezentacji z użyciem tabletu stało się dzięki temu dużo bardziej
efektywne.

[

]( http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkID=149156 ) Watch as WMV

Nowy sposób obsługi - nowe mechanizmy

Obsługa dotykowa spowodowała również powstanie zupełnie nowych sposobów obsługi programów z pakietu Office. Przykładem może być OneNote, który podczas pisania notatki udostępnia radialne menu - znane do tej pory głównie z urządzeń mobilnych. Po dotknięciu ekranu, otwiera się okrąg, z którego możemy wybrać interesującą nas funkcję. Microsoft wykorzystał nawet rysik, dołączany do niektórych smartfonów i tabletów. Dzięki temu możemy odręcznie pisać dokumenty, notatki czy maile lub używać rysika jako wskaźnika laserowego w PowerPoint. Oprócz odręcznego wprowadzania tekstu, rysik pozwoli nam również łatwo zaznaczać i kolorować fragmenty tekstu.

Społeczności, chmura i gratisy

W nowym Office nie zabraknie również rozwiązań na miarę obecnych czasów. Kupując pakiet oprogramowania, otrzymamy dostęp do usług społecznościowych oraz danych zapisanych w chmurze. Microsoft zapewnia dostęp do prywatnej sieć społecznościowej Yammer dla firm, która oferuje integrację z SharePoint i Microsoft Dynamics. Usługa SharePoint zapewnia z kolei aktualizację statusów naszych współpracowników na Facebooku czy LinkedIn. Wszystkie tworzone przez nas dokumenty zapisywane są na wirtualnym dysku SkyDrive o pojemności 2. GB, dzięki czemu mamy do nich dostęp z dowolnego miejsca. Oczywiście możemy również edytować pliki offline - wersje na serwerach w chmurze zostaną zaktualizowane, gdy ponownie połączymy się z internetem. Microsoft zaczyna również wykorzystywać kupiony za niemałe pieniądze komunikator Skype. Program został zintegrowany z nowym pakietem Office, a każdy kto kupi oprogramowanie, dostanie 60 darmowych minut miesięcznie do wykorzystania na telefonowanie za pomocą Skype.

[

]( http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkID=149156 ) Watch as WMV

Bardzo dobry pakiet, ale ryzykowny

Nowy Microsoft Office to z pewnością bardzo dobry pakiet biurowy - wręcz wzorowy. Microsoft może jednak stanąć przed dwoma poważnymi problemami. Pierwszym jest przekonanie użytkowników, a przede wszystkim firm, do zakupu nowej wersji oprogramowania, które przecież już w starszych wersjach zapewnia właściwie wszystko, co potrzebne. Nie należy również zapominać, że Office nie należy do najtańszych rozwiązań, a konkurencja nie śpi i oferuje niewiele mniej funkcjonalne programy za dużo mniejsze pieniądze, a często wręcz za darmo.

Jeszcze większym ryzykiem obarczone jest stawianie wszystkiego na jedną kartę - Windows 8 z interfejsem Metro. Nowy system i sposób obsługi aplikacji Microsoftu jest dość wygodny, ale bezwzględnie wymaga zmiany wieloletnich przyzwyczajeń, a jak wiadomo, ludzie do zmian podchodzą niechętnie. Ostatecznie wszystko rozbije się o popularność nowego interfejsu - jego klęska, może przekreślić również takie programy, jak nowy Office.

Uwaga: Microsoft udostępnia za darmo wersję Consumer Preview nowego pakietu Microsoft Office. Można ją pobrać ze stron Microsoftu.

Program jest w języku angielskim, instalacja nie wymaga zastępowania starszych wersji pakietu - można wersję 2013 zainstalować równolegle do Office 2003, 2007 czy 2010. Co więcej, jeśli nowy program się wam spodoba, po wypuszczeniu pełnej, ostatecznej wersji, będziemy mogli ją zakupić online i zaktualizować wersję Consumer Preview. Testowa wersja jest w pełni funkcjonalna, ale nie oferuje darmowych minut Skype, ani konta SkyDrive 20 GB. Wymagany system: Windows 7 lub Windows 8.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (120)