Microsoft Office Online - jak skorzystać? Oto, co musisz wiedzieć

Microsoft Office Online
Microsoft Office Online
Źródło zdjęć: © Pexels

11.03.2021 14:17

Pakiet Microsoft Office to jeden z najpopularniejszych narzędzi do edycji treści tekstowej, prezentacji, arkuszy kalkulacyjnych i wiele więcej. Nie każdy jednak wie, że można z tych narzędzi korzystać za darmo online.

Office Online - jak zyskać dostęp?

Microsoft Office Online to webowa usługa pozwalająca na wyświetlanie i edytowanie dokumentów przechowywanych w usłudze OneDrive. Innymi słowy, logując się przez przeglądarkę z dowolnego urządzenia, otrzymujemy dostęp 

Tak więc, by korzystać z Office’a Online konieczne jest założenie konta w usłudze OneDrive, czyli "osobistym magazynie w chmurze" Microsoftu. Do usługi możemy zalogować się dowolnym kontem Microsoft (live.com) lub utworzyć nowe konto na dowolny adres e-mail. 

Warto również dodać, że Office Online zapewnia bezpłatnie pełną funkcjonalność edycji bez konieczności uruchamiania programów pakietu Office.

Dostępne programy i usługi

Logując się do usługi OneDrive, zyskujemy nie tylko miejsce na swoje pliki w chmurze, ale również dostęp do zestawu narzędzi, z których możemy korzystać w ramach pakietu Office Online i nie tylko. Są to: 

 • Word Online,
 • Excel Online,
 • PowerPoint Online,
 • OneNote Online,
 • Outlook,
 • Teams

Jak korzystać z Microsoft Office Online?

Jak wspomnieliśmy na początku, do korzystania z pakietu Office Online, konieczne jest założenie konta w usłudze OneDrive. Kiedy już to zrobimy, by edytować lub przeglądać swoje pliki wystarczy zalogować się do witryny OneDrive.com

Aby udostępnić dokument, do którego chcemy mieć zawsze dostęp, należy wybrać opcję Przekaż (Upload) znajdującą się na górnym pasku nawigacji. Następnie wybieramy plik z dysku i wysyłany do chmury. 

Gdy plik będzie dostępny w usłudze OneDrive, klikamy go, by otworzyć w webowej wersji programu Office, np. w Wordzie Online lub Excelu Online. Dokument zostanie otwarty w trybie edycji, a wszystkie zmiany będą zapisywane automatycznie. Oczywiście oryginalny plik dostępny na dysku lokalnym nie będzie zmieniany. 

W usłudze OneDrive możemy również tworzyć nowe dokumenty, klikając na pozycję Nowy (New) na górnej belce nawigacyjnej. Następnie wybieramy rodzaj dokumentu, który chcemy utworzyć: 

 • dokument programu Word,
 • skoroszyt programy Excel,
 • prezentacja programu PowerPoint,
 • notes programu OneNote,
 • ankieta programu Excel,
 • dokument ze zwykłym tekstem (jak w Notatniku).

Szczegółowy poradnik na tego, jak edytować dokumenty Office online znajdziecie na stronie Microsoftu.

Poza edycją bezpośrednio z chmury możemy również drukować dokumenty, udostępniać je oraz przeglądać na wszystkich urządzeniach mobilnych, a także w infrastrukturze Apple (np. przeglądarce Safari lub iOS-ie). 

Zapisywanie dokumentów w usłudze OneDrive

Najnowsza wersja pakietu Microsoft Office umożliwia zapisywanie danych bezpośrednio w chmurze OneDrive, bez konieczności zapisywania kopii na dysku. To wygodne rozwiązanie, jeśli często pracujemy na różnych urządzeniach. 

Jak nie Office Online, to co? 

Oczywiście Office Online to nie jedyna usługa, która umożliwia przeglądanie i edytowanie dokumentów w przeglądarce i z dowolnego urządzenia. Chyba najpopularniejszą z nich jest Google DriveDokumenty Google.

Apple również ma swoje narzędzia dostępne online. Logując się do iCloud, możemy bez trudu przeglądać i edytować dokumenty stworzone online lub udostępnione z komputerów Mac. 

Mamy nadzieję, że odpowiedzieliśmy na wszystkie podstawowe pytania dotyczące korzystania z pakietu Microsoft Office online.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)