Jak wyłączyć aktualizacje w Windows 10? Poradnik krok po kroku

Aktualizacje w Windows 10 bywają różne. Nie raz już kolejne łatki mające poprawić działanie systemu powodowały w rzeczywistości masę błędów. Czy możemy samodzielnie decydować, którą aktualizację zainstalować? Tak, jest na to sposób.

Jak wyłączyć aktualizacje w Windows 10? Poradnik krok po kroku
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Arkadiusz Stando

Windows 10 lubi zaskakiwać swoich użytkowników. Od czasu do czasu pojawia się aktualizacja, która zamiast poprawiać działanie systemu... psuje coś. Na przykład w lutym ubiegłego roku pojawiła się łatka Windows 10 Fall Creators Update, oznaczona kodem KB4058043. Aktualizacja powodowała przypadkowe "blue screen of death" u niektórych użytkowników.

To tylko jeden z wielu przykładów problemów powodowanych przez automatyczne aktualizacje Windowsa. Zdarza się, że pilnie musimy uruchomić ponownie komputer, czy szybko wyłączyć sprzęt, a tu nagle system instaluje sobie aktualizacje. Inną sprawą są częste przypomnienia o aktualizacji, w których system prosi nas o uruchomienie ponowne urządzenia.

Jak wyłączyć aktualizacje automatyczne w Windows 10?

Trzeba wykonać kilka kroków, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się trudne, ale nic bardziej mylnego. Otwórz pasek startu i wyszukaj "Edytuj zasady grupy", a następnie je uruchom. Pojawi się wówczas spory katalog, który wydaje się dosyć chaotyczny, ale jest uporządkowany. W drzewku szukamy "Składników systemu Windows" tak jak na screenie poniżej.

Obraz
© Windows 10

Kiedy już rozwiniemy tą sekcję, szukamy "Usługa Windows Update" a tam następnie otwieramy "Konfigurowanie aktualizacji automatycznych". Standardowo będzie ustawione na "Nie skonfigurowano" - przełączamy na "Włączone" oraz patrzymy poniżej na "Opcje".

Obraz
© Windows 10

Tutaj prawdopodobnie automatyczne ustawienie będzie numerem 3 - "pobierz i powiadom o instalacji". Musimy ją zmienić i wybrać opcję numer 2 - "powiadom o pobieraniu i automatycznym instalowaniu". Następnie klikamy "zastosuj" i zamykamy, ale to jeszcze nie koniec.

Teraz należy uruchomić pasek startu, a następnie wyszukać i uruchomić jako administrator "Windows PowerShell". W otwartej już aplikacji wpisujemy komendę: gpupdate /force. I to właściwie tyle. Po kolejnym uruchomieniu ponownym komputera, Windows 10 będzie nas informować o możliwości pobrania i zainstalowania aktualizacji, a nie robić to bez naszej wiedzy.

Inteligentne aktualizacje w Windows 10

Całkiem niedawno Microsoft zapowiadał także wykorzystanie algorytmu, który miał uczyć się, kiedy uruchamiać aktualizację. System ma być na tyle inteligentny, że odróżni krótkie przerwy - służące na wyjście do toalety czy parzenie kawy - od faktycznych dłuższych nieobecności przy klawiaturze, np. czas obiadowy. Czytaj więcej: Windows 10 nauczy się, kiedy ma się wyłączyć. Aktualizacje przestaną irytować

aktualizacja windows 10windows 10łatka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (13)