Jak wyłączyć aktualizacje w Windows 10? Poradnik krok po kroku

Jak wyłączyć aktualizacje w Windows 10? Poradnik krok po kroku

Jak wyłączyć aktualizacje w Windows 10? Poradnik krok po kroku
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Arkadiusz Stando
28.01.2019 12:32

Aktualizacje w Windows 10 bywają różne. Nie raz już kolejne łatki mające poprawić działanie systemu powodowały w rzeczywistości masę błędów. Czy możemy samodzielnie decydować, którą aktualizację zainstalować? Tak, jest na to sposób.

Windows 10 lubi zaskakiwać swoich użytkowników. Od czasu do czasu pojawia się aktualizacja, która zamiast poprawiać działanie systemu... psuje coś. Na przykład w lutym ubiegłego roku pojawiła się łatka Windows 10 Fall Creators Update, oznaczona kodem KB4058043. Aktualizacja powodowała przypadkowe "blue screen of death" u niektórych użytkowników.

To tylko jeden z wielu przykładów problemów powodowanych przez automatyczne aktualizacje Windowsa. Zdarza się, że pilnie musimy uruchomić ponownie komputer, czy szybko wyłączyć sprzęt, a tu nagle system instaluje sobie aktualizacje. Inną sprawą są częste przypomnienia o aktualizacji, w których system prosi nas o uruchomienie ponowne urządzenia.

Jak wyłączyć aktualizacje automatyczne w Windows 10?

Trzeba wykonać kilka kroków, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się trudne, ale nic bardziej mylnego. Otwórz pasek startu i wyszukaj "Edytuj zasady grupy", a następnie je uruchom. Pojawi się wówczas spory katalog, który wydaje się dosyć chaotyczny, ale jest uporządkowany. W drzewku szukamy "Składników systemu Windows" tak jak na screenie poniżej.

Obraz
© Windows 10

Kiedy już rozwiniemy tą sekcję, szukamy "Usługa Windows Update" a tam następnie otwieramy "Konfigurowanie aktualizacji automatycznych". Standardowo będzie ustawione na "Nie skonfigurowano" - przełączamy na "Włączone" oraz patrzymy poniżej na "Opcje".

Obraz
© Windows 10

Tutaj prawdopodobnie automatyczne ustawienie będzie numerem 3 - "pobierz i powiadom o instalacji". Musimy ją zmienić i wybrać opcję numer 2 - "powiadom o pobieraniu i automatycznym instalowaniu". Następnie klikamy "zastosuj" i zamykamy, ale to jeszcze nie koniec.

Teraz należy uruchomić pasek startu, a następnie wyszukać i uruchomić jako administrator "Windows PowerShell". W otwartej już aplikacji wpisujemy komendę: gpupdate /force. I to właściwie tyle. Po kolejnym uruchomieniu ponownym komputera, Windows 10 będzie nas informować o możliwości pobrania i zainstalowania aktualizacji, a nie robić to bez naszej wiedzy.

Inteligentne aktualizacje w Windows 10

Całkiem niedawno Microsoft zapowiadał także wykorzystanie algorytmu, który miał uczyć się, kiedy uruchamiać aktualizację. System ma być na tyle inteligentny, że odróżni krótkie przerwy - służące na wyjście do toalety czy parzenie kawy - od faktycznych dłuższych nieobecności przy klawiaturze, np. czas obiadowy. Czytaj więcej: Windows 10 nauczy się, kiedy ma się wyłączyć. Aktualizacje przestaną irytować

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)