Microsoft oferuje podróże w czasie

Microsoft oferuje podróże w czasie

Microsoft oferuje podróże w czasie
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
05.03.2008 11:30, aktualizacja: 05.03.2008 13:44

"Dzieci Roku Przestępnego" to organizacja, skupiająca osoby urodzone 29 lutego. Nie mają one łatwego życia. Gdy chcą wejść na stronę, która wymaga logowania i wpisania swojej daty urodzenia, zwykle otrzymują komunikat o błędzie. Jeszcze do niedawna osoby takie nie mogły zarejestrować się w serwisie YouTube, gdyż system uznawał wpisanie daty 29 lutego za działanie bota. Jak się okazuje, problem nie dotyczy jednak tylko stron WWW - ostatnio zetknęli się z nim również użytkownicy produktów Microsoftu...

Najpopularniejszy na świecie arkusz kalkulacyjny, Excel, nie został przez swoich twórców poinformowany o tym, że rok 1900 nie był rokiem przestępnym. I od ponad 20 lat istnieje w nim błąd. Błąd, o którym Microsoft wie, ale, jak mówią jego przedstawiciele, musiał on zostać wprowadzony, by zachować kompatybilność z Lotusem 1-2-3. Jednak developer Lotusa, Mitch Kapor, mówi, że w rozwijanym przez niego oprogramowaniu nigdy takiej usterki nie było. Co gorsza, nie wiadomo, czy Microsoft błąd naprawi. Propozycja jego poprawienia znalzła się w OOXML, jednak na wprowadzenie poprawki do standardu nie zgadza się IBM. Błękitnego Giganta nie przekonuje tłumaczenie, że 20-letni błąd powinien zostać poprawiony w standardzie.

Excel to nie jedyne "przestępne" zmartwienie Microsoftu. Developerzy Microsoft Exchange'a potwierdzili ostatnio, że próba restartu usługi System Attendant lub instalowanie serwera w dniu 29 lutego powoduje, iż nie można założyć żadnych skrzynek pocztowych ani uruchomić istniejących. Jak donosi The Register - http://www.theregister.co.uk, nie tylko Excel i Exchange nie "zauważyły", że obowiązuje kalendarz gregoriański. Podobny problem mają też SQL Server 2008. Windows Small Business Server i Windows Mobile.

Obraz
© (fot. JupiterImages/EAST NEWS)

Na witrynie Microsoftu ukazała się informacja, że wersja Community Technology Preview SQL Servera 2008 zawiera błąd, który objawia się tym, iż oprogramowanie... nie uruchamia się 29 lutego. Koncern radzi więc, by "nie uruchamiać ani nie instalować CTP 29 lutego". To pomoże uniknąć problemów. Program można bez problemów wystartować 1 marca. Z kolei Windows Small Business Server miał problemy z certyfikatami, gdyż każdemu z nich próbował nadawać datę 29 lutego 2013 roku.

Jakby tego było mało, jeden z czytelników The Registera poinformował, że jego iPAQ wyposażony w system Windows Mobile 2003 nagle przeniósł się w przyszłość. Gdy minęła północ i rozpoczął się 29 lutego, system uznał, że jest 1 marca 2035 roku. Pomógł dopiero dwukrotny restart systemu i zmiana daty.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)