Microsoft naprawia Windows 7

Microsoft naprawia Windows 7
Źródło zdjęć: © Microsoft

09.12.2009 16:22, aktual.: 09.12.2009 16:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Z okazji grudniowego dnia łatek Microsoft przygotował dla swoich klientów trzy krytyczne i trzy ważne aktualizacje. Najważniejsza jest bez wątpliwości zbiorowa łata dla Internet Explorera, która ma naprawiać znaną od kilku tygodni lukę w zabezpieczeniach

Problemy

Przypisany do poprawki dla IE biuletyn bezpieczeństwa MS09-07. ostrzega przed czterema lukami w przeglądarce. Wspomniane tam błędy zostały zgłoszone bezpośrednio Microsoftowi. Według oceny zespołu Security Team dla wszystkich tych luk wkrótce pojawią się sprawne exploity. Trzy z nich dotyczą także Internet Explorera dla systemu Windows 7 i mogą sprawić poważne kłopoty – szkodliwa witryna dzięki nim jest w stanie zainfekować komputer. Szczególnie przykre jest to, że po raz kolejny łatana musi być luka, która jest związana z błędem w Active Template Library.

W usłudze internetowego uwierzytelnienia Microsoftu (IAS) - według MS09-7. - zostały wykryte dwie luki. Problem nie ogranicza się przy tym do wersji Server, ponieważ wydaje się, że również kod kliencki do nawiązywania połączenia uwierzytelnianego za pomocą MS-CHAP2 jest narażony na występowanie tej usterki. Tym niemniej specjaliści z Redmond zauważają, że sam system Windows nie wykonuje tego kodu na maszynach klienckich - albo przynajmniej nie w taki sposób, żeby luka ta dawała się wykorzystać. Usterka staje się niebezpieczna dopiero w połączeniu z oprogramowaniem innych firm.

Obraz

Z kolei MS09-07. opisuje trzecią krytyczną lukę w zabezpieczeniach w Microsoft Office Project, którą można wykorzystać przez specjalnie uformowane pliki Project. Potencjalny napastnik może utworzyć stronę internetową skonstruowaną w taki sposób, że odwiedziny na niej doprowadzą do otwarcia szkodliwego pliku przez aplikację.

Wspomniana wyżej sytuacja nie zdarza się w przypadku kolejnej usterki, dotyczącej dokumentów w formacie Word 97. Polega ona na tym, że odpowiednio spreparowane dokumenty mogą sprowokować wystąpienie błędu w konwerterze Wordpada i Office'a. Tutaj wymagana jest zgoda użytkownika na przeprowadzenie konwersji i w wyniku tego usterka opisana w MS09-73 nie otrzymała najwyższego stopnia w klasyfikacji zagrożenia. Mimo to za jej pomocą napastnik również może przejąć pełną kontrolę nad komputerem.

Dwa błędy w Active Directory Federation Services (ADFS) opisane w MS09-7. dotyczą jedynie serwerów działających w sieci. Ostatni patch wydany wraz z biuletynem MS09-69 naprawia błąd, który prowadzi do tego, że napastnik korzystający z IPSec może unieruchomić usługę LSASS systemu serwerowego Windows.

Rozwiązanie

Instalacja przygotowanych przez producenta poprawek eliminuje opisywane problemy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (20)
Zobacz także