Microsoft: miliardy dolarów odszkodowania za Vista Capable?
Amerykański sąd federalny ujawnił kolejną porcję dokumentów związanych ze zbiorowym pozwem przeciwko Microsoftowi o wprowadzanie klientów w błąd kampanią marketingową systemu Windows Vista. Wynika z nich, że koncern z Redmond na ugody z powodami musiałby wydać niebagatelną kwotę 8,5 miliarda dolarów.
Wciąż napływają nowe doniesienia z procesu o Vista Capable tym razem dotyczą one szacowanej kwoty, jaką producent Windows musiałby przeznaczyć na ugody z osobami, które poczuły się wprowadzone w błąd przez kampanię marketingową Visty.
Szacunków tych dokonał ekonomista z uniwersytetu stanu Waszyngton, Keith Leffler, który we wspomnianym procesie został powołany na świadka na wniosek powodów. Leffler sądzi, że sprzedaż komputerów PC oznaczonych logo "Vista Capable" w okresie poprzedzającym premierę rynkową systemu Windows Vista, czyli w okresie od kwietnia 2006 r. do stycznia 2007 r. przełożyła się na *przychód Microsoftu w wysokości 1,5 mld. dolarów *. Jego zdaniem w tym czasie sprzedano 19,4 mln. pecetów z naklejką "Vista Capable", które nie spełniały wymagań systemu ( 13,75 mln. z tej liczby stanowiły komputery przenośne, a 5,65 mln - stacjonarne ). Ekonomista uważa, że łączny koszt aktualizacji podzespołów tych komputerów, tak aby z powodzeniem radziły sobie z zaawansowanymi wersjami Visty, mieści się w przedziale 3,92 - 8,52 miliardów dolarów.
Przypomnijmy, że nalepka Vista Capable oznaczała, że na danej konfiguracji komputera można uruchomić Vistę w jej podstawowej wersji, czyli Home Basic. Taki pecet mógłby jednak nie "pociągnąć" bardziej zaawansowanych wydań systemu, zwłaszcza z uwagi na zastosowanie w nich wymagającego interfejsu graficznego - Aero. Z kolei logo Premium Ready wskazywało, że komputer poradzi sobie z Vistą Home Premium, Business czy Ultimate.
Leffler oparł swoje szacunki na założeniu, że sprzęt zdolny do obsługi Visty ma mieć co najmniej 1 GB RAM i odpowiednią kartę graficzną. Koszt aktualizacji tych podzespołów ekonomista oszacował na 155 USD w wypadku desktopów oraz 245-590 USD, jeśli chodzi o komputery przenośne.
Microsoft zdecydowanie odrzuca te szacunki, określając je mianem absurdalnych i przekonując, że koszt ten powinien być liczony w milionach, a nie w miliardach dolarów. Zdaniem prawników koncernu, pozwodawcy "szukają środków, dzięki którym weszliby w posiadanie PC Premium Ready, chociaż zapłacili za komputery nie spełniające tych wymagań". Bezpłatna aktualizacja sprzętu do poziomu Premium Ready kosztowałaby miliony, a nie miliardy, a to dlatego, że nie wiadomo:
- kto z pozwodawców - nabywców pecetów - chciałby zaktualizować system do Visty,
- kto zamierzał nabyć komputer Premium Ready,
- kto chciałby zapłacić więcej za taką konfigurację, aby uruchomić Vistę z Aero.