Microsoft instaluje dodatek Firefoksa bez wiedzy użytkownika

Microsoft instaluje dodatek Firefoksa bez wiedzy użytkownika

Microsoft instaluje dodatek Firefoksa bez wiedzy użytkownika
01.06.2009 14:44, aktualizacja: 05.06.2009 14:24

Aktualizacja frameworka .NET, którą Microsoft dostarcza w sposób automatyczny użytkownikom systemu Windows, instaluje po cichu pewien dodatek Firefoksa. Rozszerzenie noszące nazwę Microsoft .NET Framework Assistent wprowadza obsługę techniki ClickOnce, umożliwiając instalację oprogramowania ze stron WWW przez kliknięcie pojedynczego odnośnika. Sam mechanizm ClickOnce nie stanowi jednak bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa.

Plug-in ten od wielu miesięcy jest dystrybuowany i instalowany przez Microsoft w ramach aktualizacji dla środowiska .NET, jednak coraz więcej użytkowników skarży się na tę funkcję.

Niepytanie użytkowników o zgodę na instalację oprogramowania może po raz kolejny podważyć wiarygodność Microsoftu. Mogą oni przecież rozważyć kwestię: czy zgadzając się na automatyczne aktualizacje, mam jeszcze w ogóle kontrolę nad własnym systemem? Tym bardziej, że w opisywanym przypadku dodatek można usunąć wyłącznie z poziomu Rejestru systemowego. Na szczęście daje się go łatwo wyłączyć i w efekcie Firefox zaprzestanie prób jego pobrania.

Aktualizacja 05-06-200. 14:23

Microsoft przygotował poprawkę, która pozwala użytkownikom Firefoksa odinstalować w normalny sposób wgrywany automatycznie dodatek Microsoft .NET Framework Assistant. Rozszerzenie to wprowadza do przeglądarki obsługę techniki ClickOnce, umożliwiając instalację oprogramowania ze stron WWW przez kliknięcie pojedynczego odnośnika.

Przygotowana poprawka eliminuje opisywany problem. Aby po jej zainstalowaniu możliwe było kliknięcie przycisku Odinstaluj (w normalnych warunkach jest on nieaktywny), musimy najpierw włączyć dodatek. Potem konieczne jest zrestartowanie przeglądarki.

Co ciekawe, programiści Firefoksa od dawna rozważają kwestię informowania użytkownika o instalowanych rozszerzeniach i pytania go o zgodę podczas uruchamiania programu.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (174)