Microsoft Hardware: 30 lat myszki, topowe produkty
30 lat temu Microsoft rozpoczął prace nad urządzeniem wskazującym, dzięki któremu mieliśmy w zupełnie nowy sposób obsługiwać komputer. Efektem tych działań była Microsoft Green Eye Mouse - pierwsza seryjnie produkowana mysz. Od 1982 Microsoft Hardware przeszedł długą drogę, podczas której wprowadził wiele innowacyjnych technologii oraz do granic możliwości poprawił ergonomię swoich myszy. Dział rozpoczął także produkcję wielu innych urządzeń.
Lata 80. XX wieku to czas wielkich wynalazków. To wtedy w kosmos zaczęły latać pierwsze wahadłowce, a do sprzedaży trafił pierwszy na świecie przenośny telefon komórkowy. To nie wszystko. Powstała technologia CD i spopularyzowały się magnetofony kasetowe oraz walkmany. W czasach, kiedy wynaleziono muzykę disco polo i na całym świecie panowała moda na kostkę Rubika, a album “Thriller” Michaela Jacksona sprzedawał się w liczbie miliona egzemplarzy na tydzień, popularyzowały się także komputery osobiste. Maszyny opuściły wielkie pomieszczenia korporacji i trafiły pod domowe strzechy. Wyzwaniem było wynalezienie takich urządzeń wskazujących, które ułatwiłyby użytkownikom codzienną pracę z komputerem. Tu przełomem było genialne urządzenie, jakim okazała się myszka z kulką.
Aby wygrać myszy i klawiatury Microsoft weź udział w sondzie, która znajduje się w prawej kolumnie.
Myszy
Microsoft Green Eye Mouse weszła do sprzedaży w roku 1983. Charakterystyczne kanciaste urządzenie z dwoma zielonymi guzikami wyznaczyło nową ścieżkę rozwoju akcesoriów komputerowych. Przestarzały dziś mocno system z wbudowaną kulką był wówczas szczytem technologii. Za taki wynalazek trzeba było wysupłać niemało, bo aż 195 dolarów. To nie przeszkodziło produktowi zyskać ogromnej popularności i rozsławić nowy sposób obsługi komputera na całym świecie. Na rynku zwiększała się konkurencja, więc wkrótce urządzenia te stały się dostępne dla większego grona użytkowników.
Jakiś czas temu w naszej redakcji pojawił się egzemplarz Green Eye Mouse. Trzymając ją w rękach czuliśmy kontrast pomiędzy niedużym rozmiarem tego sprzętu, a jego wielkim wpływem na historię komputerów. Niestety nie udało się nam wypróbować jego możliwości, ponieważ złącze nie pasowało do żadnego portu, którym dysponowaliśmy.
W roku 1996 Microsoft zaprezentował mysz IntelliMouse, która zrobiła oszałamiającą karierę. Kanty zastąpiono dopasowanym do dłoni, opływowym kształtem. Pojawiła się też zupełna nowość - rolka do przewijania, czyli scroll. Dziś nie potrafimy wyobrazić sobie pracy bez tego wynalazku. Przewijanie długiej strony internetowej czy dokumentu Word, bez pomocy rolki zajęłoby nam mnóstwo czasu i powodowałoby niemałą frustrację. Microsoft spopularyzował to rozwiązanie, za co chyba każdy użytkownik komputera jest mu wdzięczny.
W roku 1999 – pojawiła się kolejna przełomowa technologia. IntelliMouse Explorer, czyli pierwsza mysz optyczna, nie tylko oferowała znacznie większą precyzję, ale pozwoliła też na pracę na prawie każdej powierzchni. Microsoft Hardware wziął sobie do serca życzenia klientów i wkrótce przedstawił pierwsze myszy bezprzewodowe. Cały czas poprawiano też ergonomię urządzeń - tak, aby rósł komfort użytkowania i zwiększała się funkcjonalność.
Bardzo ważnym wydarzeniem w historii Microsoft Hardware okazało się wypuszczenie myszki IntelliMouse Explorer 3.0. Jest to model, który zawładnął sceną gamingową i do dziś wielu topowych graczy używa go na największych imprezach e-sportowych. Pro-playerzy oceniają go jako produkt doskonały, którego precyzję trudno doścignąć.
W roku 2008 Microsoft Hardware zaprezentował zupełnie nową, autorską technologię BlueTrack. Połączenie najlepszych cech myszy optycznej i laserowej pozwoliło na osiągnięcie większej precyzji, a niebieskie światło o szerszym zakresie dało możliwość korzystania z urządzeń na powierzchniach takich jak drewno, skóra, dywan czy nawet marmur. Wraz z tą technologią urządzenia Microsoftu wkroczyły w nową erę mobilności.
Ludzie z Microsoft Hardware przez długi czas zastanawiali się, w jaki sposób sprawić, by myszy były jeszcze bardziej intuicyjne i naturalne. Wreszcie przyszło im na myśl, żeby dla ich potrzeb zaadoptować technologię stosowaną powszechnie w najróżniejszych urządzeniach - panel dotykowy. W 2010 roku zaprezentowano Microsoft Arc Touch Mouse, która zafascynowała klientów nie tylko swoim wyglądem. Mysz reaguje na dotyk, a tradycyjną rolkę przewijania zastąpiono przez specjalny pasek (wolniejsze lub szybsze przewijanie zależne od siły nacisku palca). Dziś, oprócz Arc Touch Mouse, Microsoft Hardware może się pochwalić jeszcze dwoma myszami dotykowymi: Explorer Touch Mouse i Touch Mouse.
Wiosną tego roku na rynek weszły specjalne wersje kolorystyczne myszek Microsoft Touch Mouse i Wireless Mobile Mouse 3500. Serie są stworzone chyba głównie z myślą o kobietach, ponieważ przeważają kwieciste i wielobarwne wzory.
Od Green Eye Mouse do Touch Mouse. Od dwóch przycisków do panelu dotykowego. Od kulki do technologii BlueTrack. Droga, którą przez 3. lat istnienia Microsoft Hardware, pokonały urządzenia wskazujące, jest niewątpliwie imponująca.
Klawiatury
Pisząc o urządzeniach z logo Microsoftu, nie sposób nie wspomnieć o klawiaturach. Wszystko zaczęło się w roku 1994, kiedy po 18 miesiącach projektowania i testów, na rynku pojawiła się słynna Natural Keyboard. Wyróżniała się ona podziałem klawiszy na dwie sekcje, z których każda miała lepiej dopasowywać się do naturalnego ułożenia nadgarstków. Była na tyle rozpoznawalna, iż nawet patrząc na nią z daleka, można było rozpoznać co to za sprzęt.
Kolejna innowacja to rok 2002, w którym światło dziennie ujrzał zestaw Wireless Optical Desktop with Bluetooth. Teraz już nie tylko myszy, ale także klawiatury zaczęły radzić sobie bez plączących się kabli.
Wśród klawiatur Microsoftu niezwykłą ergonomią wyróżniają się nie tylko Natural Ergonomic Desktop 7000 oraz seria Wireless Desktop, ale również designerskie Comfort Curve 3000, Arc Keyboard czy seria Bluetooth Mobile Keyboard.
Microsoft Arc Keyboard w połączeniu z myszką Arc Touch tworzą niezwykły zestaw, który ucieszy oko każdego estety. Łuki, na które zdecydował się tutaj Microsoft, wyznaczają pewne standardy we wzornictwie. Klawiatura o długości 3. cm i wadze 350 gramów jest przy tym bardzo wygodna w użytkowaniu.
Szczególne miejsce w sercach zapalonych graczy zajmuje Microsoft SideWinder X6, którego wyróżnia niecodzienny wygląd. Najważniejsze cechy tej klawiatury to: możliwość przekładania części numerycznej na prawą i lewą stronę, przełącznik trybów (pomiędzy standardowym a dwoma trybami dla graczy), funkcja Cruise Control, która przytrzymuje klawisze za nas, kiedy już je puścimy oraz pokrętła służące do zmiany głośności i jasności podświetlenia.
Inne akcesoria
Microsoft Hardware to także wiele innych sprzętów. Między innymi popularne modele kamer internetowych, takie jak LifeCam Studio czy seria HD.
Ten sam dział zajmuje się konstruowaniem jednego z najważniejszych produktów firmy: konsoli Xbox 360 oraz kultowych kontrolerów - bezprzewodowych i przewodowych padów o kształcie wyznaczającym standardy w designie. Pod koniec 2010 roku Microsoft wprowadził kolejną innowację, w postaci kontrolera Kinect. Przeniósł w ten sposób wirtualną rozrywkę na jeszcze wyższy poziom. Urządzenie Microsoftu pozwala użytkownikowi na interakcję z konsolą bez konieczności używania kontrolera. Sterowanie grami odbywa się poprzez interfejs wykorzystujący gesty wykonywane przy pomocy całego ciała oraz przez komendy głosowe. To świetna zabawa dla całej rodziny.
Innowacyjne technologie, rosnąca mobilność i wygoda korzystania, dbałość o oryginalny i estetyczny wygląd, to cechy, które wyróżniają akcesoria Microsoft Hardware i dzięki którym zdobywają popularność i uznanie wśród użytkowników komputerów na całym świecie.
Konkursy Microsoftu
Microsoft organizuje i sponsoruje wiele cieszących się dużym zainteresowaniem konkursów. Dzięki temu inspiruje kolejne pokolenia młodych inżynierów do tworzenia innowacyjnych sprzętów. Oczywiście najważniejsza impreza to Imagine Cup, którego każda edycja rozgrywana jest w innym kraju. Jest to największy na świecie konkurs technologiczny dla studentów, który dla wielu finalistów staje się przepustką do dobrych posad w dużych firmach. Jednak nie jest to jedyna szansa na karierę, którą otrzymują młodzi zdolni od Microsoftu.
Na potrzeby konkursu współorganizowanego przez Microsoft i University of the Arts London, w głowie 24-letniego Szweda Victora Johanssona powstał koncept KeyFlex: podobna do Arc Keyboard klawiatura przyszłości, która ma zapewnić lepsze użytkowanie systemów niewymagających używania kursora (jak Windows 8). Elastyczne tworzywo, z którego jest stworzona, pozwala wykonywać rozmaite ruchy, które są interpretowane mniej więcej w ten sam sposób, co dzisiejsze gesty w przeglądarkach internetowych. Dzięki takim projektom już wkrótce będziemy zapewne używać nie dwóch kontrolerów, a tylko jednego.
Innym corocznym konkursem, który organizuje Microsoft, jest UIST - Student Innovation Contest. Dzięki tej imprezie studenci mają okazję wykazać się pomysłowością. Tematem zeszłorocznej edycji było łączenie Microsoft Touch Mouse z różnego rodzaju czujnikami i innymi urządzeniami - tak, aby powstały zupełnie nowe rozwiązania i funkcjonalności.
Jednym z najciekawszych projektów UIST 2011 było wykorzystanie dotykowej powierzchni myszki do stworzenia modelu gitary. Koncept nazywa się TUI.TAR i najłatwiej zrozumieć jego założenia oglądając film:
Ciekawym pomysłem popisali się studenci ze słynnego Berkeley. Ruchy palców wykonywane na powierzchni Microsoft Touch Mouse są przekładane na specjalną matę, której odpowiednie strefy zaczynają wibrować. Pewnie domyślacie się, czemu ma to służyć? To pomysł na matę do masażu, którą możemy obsłużyć samych siebie.
Microsoft od lat stara się wspierać młodych ludzi, ponieważ zdaje sobie sprawę, że przynosi to obopólne korzyści - wygrywają nie tylko biorący udział w konkursie studenci, dla których jest to wymarzone rozpoczęcie życia zawodowego, ale także firma, która zyskuje zdolnych, kreatywnych pracowników, którzy sprawiają, że jej kolejne produkty stają się hitami sprzedażowymi.
Microsoft rozwija się bardzo prężnie w różnych obszarach, a sprzęt komputerowy jest jedną z priorytetowych dziedzin. Dzięki stawianiu na jakość i innowacyjność, produkty brandowane przez Microsoft Hardware cieszą się tak dużą popularnością.