Miał być najcięższym zwierzęciem w historii Ziemi. Teraz pojawiły się wątpliwości
Badania paleontologów z UC Davis i Smithsonian Institution rzucają nowe światło na odkrycie, które w 2023 r. wywołało niemałe zamieszanie w świecie nauki. Ich zdaniem Perucetus colossus, mający być najcięższym zwierzęciem wszech czasów, wcale nie był takim gigantem. Jego masa nie przekraczała masy płetwali błękitnych, do tej pory uznawanych za największe i najcięższe zwierzęta świata.
11.03.2024 | aktual.: 11.03.2024 16:29
W 2023 r. naukowcy odkryli w Peru skamielinę wieloryba, zamieszkującego naszą planetę 37-39 milionów lat temu. Ich uwagę przykuły ogromne, grube kości, które początkowo pomylono nawet z głazami. Eksperci szacowali, że nieznany dotąd gatunek starożytnego wieloryba bije na głowę pod względem rozmiarów płetwala błękintego - ssaka morskiego do tej pory noszącego tytuł największego znanego zwierzęcia w historii Ziemi. Płetwale błękitne mogą osiągać długość nawet 26 metrów i ważyć do 120 ton. Zdaniem badaczy Perucetus colossus mógł ważyć od 85 do nawet 340 ton i osiągać długość od 17 do 20 metrów.
Z najnowszych analiz wynika jednak, że zwierzę o takiej gęstości najprawdopodobniej nie mogłoby istnieć. Powód jest prosty - wieloryb miałby problemy z poruszaniem, w tym z wynurzaniem się na powierzchnię. Paleontolodzy z UC Davis i Smithsonian Institution uważają za bardziej prawdopodobne, że starożytny gigant ważył od 60 do 70 ton przy długości ciała ok. 20 metrów.
Eksperci uważają, że udało im się zidentyfikować błąd w oryginalnej metodologii. Serwis Earth.com wyjaśnia, że dotyczył on zawyżenia masy wieloryba w oparciu o masę szkieletową, bez uwzględnienia nieliniowej zależności między masą szkieletową i nieszkieletową u różnych zwierząt.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: SięKlika #27: Wielka Stopa i AI, Polacy nie chcą elektryków, E-mail z „Policji”, Bitcoin żyje!
Z tymi twierdzeniami nie zgadzają się jednak autorzy pierwotnego raportu na temat rozmiarów Perucetus colossus. Jak jednak zaznacza Live Science, trudno rozstrzygnąć, kto w przypadku tego "sporu" ma rację. Paleontolodzy nie odkryli jeszcze czaszki ani zębów starożytnego wieloryba. Brak kompletnego szkieletu utrudnia dokładne szacunki. Nie wiadomo też, czym żywił się podwodny olbrzym. Pierwszy z zespołów informował, że Perucetus colossus posiadał dietę podobną do niektórych rekinów. Składała się m.in. z przybrzeżnych ryb i skorupiaków. W najnowszych badaniach eksperci porównują starożytne wieloryby do kaszalotów, znanych z polowania na znacznie ofiary.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski