Mężczyzna wziął udział w konkursie jedzenia papryczek. Zjadł jedną i trafił do szpitala

Mężczyzna wziął udział w konkursie jedzenia papryczek. Zjadł jedną i trafił do szpitala
Źródło zdjęć: © wikimedia Commons
Arkadiusz Stando

10.04.2018 13:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wielbicieli pikantnych potraw, a w szczególności papryczek, na świecie nie brakuje. Odbywają się nawet specjalne konkursy, w których uczestnicy zjadają niesamowicie ostre rodzaje papryki w ogromnych ilościach. Niestety, często ludzie nie mają świadomości, na jaką próbę wystawiają swoje organizmy.

Dla jednego ze śmiałków zjedzenie jednej z najostrzejszejszych papryczek na świecie przyniosło tragiczny efekt uboczny. Kilka dni okropnego bólu głowy, po których trafił do szpitala. Jego przypadek opisano w portalu BMJ Case Reports.

34-letni mężczyzna wziął udział w konkursie jedzenia pikantnych papryczek. Jego wyzwaniem było zjedzenie "Carolina Reaper" - uznawanej przez pewien czas za najostrzejszą papryczkę na świecie. Jej zawartość kapsaicyny liczy się na około 1,5 miliona w skali Scoleville'a.

Kapsaicyna, to organiczny związek chemiczny, który zawierają wszystkie papryczki, po których odczuwamy charakterystyczne pieczenie. Dla porównania, popularnie stosowane papryczki jalapeno mają od 2,5 do 8 tys. A gaz pieprzowy około 5 milionów, podczas gdy czystą kapsaicynę wylicza się na 15 mln.

Mężczyzna po skonsumowaniu tej potężnej papryczki zaczął pić ogromne ilości wody. Po chwili poczuł okropny ból w karku, który wkrótce promieniował na całą głowę. Przez kilka dni doświadczał krótkich, ale bardzo bolesnych bólów głowy. Musiał odwiedzić szpital.

Lekarze obawiali się, że mogło dojść do uszkodzenia mózgu, jednak badanie nie ujawniło jakichkolwiek problemów neurologicznych. Natomiast zauważyli, że kilka jego tętnic wydawało się znacznie zwężać, co oznaczało stan odwracalnego syndromu skurczu naczyń.

W skrócie RCVS, to zaburzenie powoduje silne bóle głowy i może być wywołane przez reakcje organizmu na leki, niektóre leki przeciwdepresyjne czy nawet kokainę. Żaden z wcześniej zaobserwowanych przypadków nie był jednak powiązany z kapsaicyną. Jednak naukowcy zauważyli, że kapsaicyna wchodzi w interakcję z ludzkimi naczyniami krwionośnymi - albo je zwęża, albo rozszerza. Papryczki co prawda rzadko wiązano z problemami z sercem, lub nagle zwężonymi tętnicami.

Zazwyczaj efekty RCVS mijają w ciągu kilku dni lub tygodni. Badanie mózgu, wykonane pięć tygodniu później ujawniło, że jego tętnice powróciły do normlanych rozmiarów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)