Meteoryt "jasny, jak Księżyc" został zauważony na niebie [Wideo]

Meteoryt "jasny, jak Księżyc" został zauważony na niebie [Wideo]

Meteoryt "jasny, jak Księżyc" został zauważony na niebie [Wideo]
Źródło zdjęć: © Youtube.com
27.01.2020 08:48, aktualizacja: 27.01.2020 10:28

Na nocnym niebie zauważono jasną ognistą kulę, którą świadkowie zdarzenia nagrali. Astronomowie są zdania, że ten jasny obiekt był najprawdopodobniej jednym z meteorytów, które w tym czasie znalazły się w ziemskiej atmosferze.

Do zdarzenia doszło nad jeziorem Hurom w Ameryce Północnej. Obraz jasnej smugi ognistej kuli został uchwycony na filmie przez różne obserwatoria w Kanadzie, w tym Western University w Londynie, Ontario. Jedno z takich nagrań możecie zobaczyć poniżej:

Opublikowane wideo zostało umieszczone na Twitterze przez prof. Petera Browna z wydziału fizyki i astronomii Uniwersytetu Zachodniego. Na podstawie zdjęć zarejestrowanych przez obserwatoria Brown zauważył, że kula ognia była najprawdopodobniej jednym z meteorytów, które weszły 22 stycznia w atmosferę Ziemi.

Według doniesień kula ognia przeleciała po niebie, zanim uderzyła w jezioro. Niektórzy naoczni świadkowie, którzy zauważyli ognistą kulę, powiedzieli, że była ona jasna jak Księżyc.

Prof. Brown zauważył, że ognista kula pochodzi z pasa asteroid i wbrew pozorom nie była aż tak jasna, jak Księżyc. Niemniej samo zjawisko było bardzo niezwykłe, zwłaszcza dla naocznych świadków, ponieważ ostatni tego typu przypadek można było zaobserwować nad Kanadą w lipcu zeszłego roku.

- Kula ognia prawdopodobnie zrzuciła niewielką liczbę meteorytów w rejonie Bancroft - dodaje prof. Brown. - Podejrzewamy, że meteoryty dostały się na ziemię, ponieważ kula ognia spłonęła bardzo nisko w atmosferze.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)