Meteorolodzy alarmują. Takiego września jeszcze nie było

Meteorolodzy alarmują. Takiego września jeszcze nie było

Według IMGW tegoroczny wrzesień będzie najcieplejszy odkąd w Polsce prowadzi się pomiary temperatury
Według IMGW tegoroczny wrzesień będzie najcieplejszy odkąd w Polsce prowadzi się pomiary temperatury
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
oprac. PMB
23.09.2023 12:48, aktualizacja: 23.09.2023 20:37

Meteorolodzy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) przekazali informację, która może zaskoczyć wielu z nas. Według ich danych, wrzesień 2023 roku ma szansę na zapisanie się w historii jako najcieplejszy wrzesień od czasu, gdy w Polsce zaczęto prowadzić systematyczne pomiary temperatury. Pomimo tego że do końca miesiąca pozostało jeszcze kilka dni, specjaliści z IMGW nie przewidują żadnej gwałtownej zmiany w obecnych trendach pogodowych.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował o tym za pośrednictwem mediów społecznościowych, podając, że "trwający wrzesień 2023 prawdopodobnie zostanie najcieplejszym wrześniem w historii pomiarów w Polsce". W dalszej części wpisu podkreślono, że "globalnie jeszcze nigdy anomalia średniej temperatury powietrza w odniesieniu do normy klimatologicznej nie była tak duża jak we wrześniu 2023".

Termin "dodatnia anomalia", którym posługują się meteorolodzy, odnosi się do wyjątkowo wysokich temperatur, jakie obserwujemy w drugiej połowie września. Aby obliczyć wartość tej anomalii, specjaliści z IMGW porównali obecne temperatury do średniej z ostatnich lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Z analizy danych pomiarowych ze stacji synoptycznych wynika, że tegoroczny wrzesień można uznać za miesiąc ekstremalnie ciepły termicznie, ze średnią obszarową anomalią względem warunków wieloletnich (1991-2020) wynoszącą aż +3,6 stopnia" - tak IMGW podsumowało dwie trzecie miesiąca.

Z analizy danych meteorologicznych wynika, że najniższe wartości anomalii występują głównie na południowym wschodzie kraju, gdzie w Nowym Sączu odnotowano wartość +2,6 stopnia. W innych regionach Polski anomalie powoli zbliżają się do 4 stopni.

Ciekawym jest fakt, że najwyższą wartość anomalii zanotowano na Śnieżce, jednym z najchłodniejszych miejsc w Polsce. Tam temperatura jest obecnie o 4,7 stopnia wyższa niż średnia z ostatnich trzech dekad. To potwierdza, że obecny wrzesień jest wyjątkowo ciepły.

Kolejne dni mogą być minimalnie chłodniejsze, ale IMGW nie prognozuje gwałtownej zmiany pogodowego trendu.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)