Meteor wybuchł na Jowiszu. Jedyne takie nagranie [Zobacz wideo]

Meteor wybuchł na Jowiszu. Jedyne takie nagranie [Zobacz wideo]

Meteor wybuchł na Jowiszu. Jedyne takie nagranie [Zobacz wideo]
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com | NASA
Karolina Modzelewska
08.08.2019 10:55

Astrofotograf z Teksasu uchwycił niezwykle rzadki widok. Udało mu się nagrać błysk uderzeniowy, który powstał w momencie zderzenia meteoru z największą planetą Układu Słonecznego.

Ethan Chappel nagrał moment, w którym meteor uderza w jednego z kolosów naszego Układu Słonecznego - Jowisza. W rozmowie z portalem ScienceAlert, Jonti Horner z University of Southern Queensland w Australii powiedział "Nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziałem. To po prostu zapiera dech w piersiach".

Jowisz przyciąga liczne planetoidy

Uderzenia w Jowisz nie są tak rzadkie, jak mogłoby się wydawać. Meteory, poruszające się z prędkością małych bolidów, wybuchają w powietrzu w pobliżu intensywnego grawitacyjnie celu jakim jest właśnie Jowisz.

Jowisz, będący największa planetą Układu Słonecznego, swoją siłą grawitacyjną przyciąga znaczną część kosmicznego gruzu, który krąży pomiędzy planetami. Bez niego Ziemia byłaby narażona na większą ilość zderzeń z różnymi planetoidami.

Zderzenia do których dochodzi na Jowiszu są praktycznie niezauważalne, w przypadku takiego samego uderzenia w Ziemię, skutki mogłyby być katastrofalne.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)