Merkury na tle Słońca. To rzadkie wydarzenie będzie można zobaczyć przez lornetkę

Już niedługo czeka nas bardzo niezwykłe kosmiczne wydarzenie: tranzyt (przejście) Merkurego przez tarczę słoneczną. Zjawisko będzie można zaobserwować bez specjalistycznego sprzętu - wystarczy do tego zwykła lornetka.

Merkury na tle Słońca. To rzadkie wydarzenie będzie można zobaczyć przez lornetkę
Źródło zdjęć: © NASA

06.11.2019 09:15

W poniedziałek 11 listopada odbędzie się jedno z najbardziej niezwykłych wydarzeń, które można obserwować z Ziemi. Merkury przejdzie po niebie na tle Słońca. To czwarty z 14 tranzytów Merkurego, które będą miały miejsce w XXI wieku. Na naszej półkuli jednak zobaczymy to zjawisko tylko 3 razy w tym wieku.

Merkury będzie mijał Słońce przez prawie 5,5 godziny. Tranzyt będzie widoczny w większości regionów Ziemi, w tym z obu Ameryk, Oceanu Atlantyckiego i Pacyfiku, Nowej Zelandii, Europy, Afryki i zachodniej Azji.

Tranzyt Merkurego będzie można obserwować w Polsce od ok. 13:35, a potrwa do 19:04. Nie uda nam się obserwować całego zjawiska z powodu wcześniejszego zachodu Słońca, jednak na pewno zobaczymy, jak przemieszcza się ku środku tarczy słonecznej.

Jak bezpieczne obserwować tranzyt Merkurego?

Należy pamiętać o tym, że nigdy nie należy patrzeć na Słońce bezpośrednio - zarówno gołym okiem, jak i przez sprzęt optyczny.

Podobnie, jak podczas obserwacji zaćmienia Słońca, należy odpowiednio się przygotować. Najbezpieczniejszą metodą jest obserwacja z pomocą teleskopu, za pomocą którego rzutujemy obraz Słońca na biały ekran. Innym sposobem jest zastosowanie specjalnych filtrów, aby chronić oczy.

Merkury na tle Słońca wygląda jak mała kropka, przypominająca czubek szpilki. W porównaniu z nim tranzytująca Wenus zdaje się być 6 krotnie większa, jednak przejście Wenus przez dysk słoneczny jest jeszcze rzadszym zjawiskiem - zachodzi 1-2 razy w ciągu stulecia.

kosmosmerkurytranzyt
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)