Maxthon 3: przeglądarka, która zostawiła w tyle sławną konkurencję

Maxthon 3: przeglądarka, która zostawiła w tyle sławną konkurencję

Maxthon 3: przeglądarka, która zostawiła w tyle sławną konkurencję
Źródło zdjęć: © WP.PL
09.05.2012 14:45, aktualizacja: 16.05.2012 16:55

Przeglądarka jest niezbędnym narzędziem w świecie internetu. Korzystamy z niej codziennie i w dzisiejszych czasach, zapewne nie wyobrażamy bez niej życia. Dostępne są różne programy, jednak najpopularniejsze to Google Chrome, Internet Explorer, Mozilla Firefox, Opera i Safari. Co decyduje, że korzystamy z takiej, a nie innej przeglądarki WWW?

Chyba każdy chce szybko, wygodnie i bezpiecznie surfować po sieci, dlatego szukamy rozwiązania, które spełni wszystkie te wymagania i najlepiej sprawdzi się na co dzień. Wojna przeglądarek trwa od lat. Ich historia sięga początku lat 90. XX wieku, jednak prawdziwa walka rozpoczęła się kilka lat później. Najcięższy bój stoczył Microsoft z twórcami Netscape Navigator - zakończył się druzgocącym zwycięstwem Internet Explorer. Microsoft przez lata utrzymywał pozycję lidera na rynku przeglądarek, jednak w 2003 roku do walki z IE ruszyły Mozilla Firefox, Opera oraz Safari. Sielanka Microsoftu się skończyła.

Polacy pokochali Firefoksa na tyle, że do dziś jest to najpopularniejsza przeglądarka w naszym kraju. Co drugi użytkownik sieci w Polsce z niej korzysta, jednak coraz częściej można usłyszeń narzekania internautów na działanie programu, spowodowane dużym apetytem na zasoby, powolnym działaniem oraz problemami z dodatkami. W 200. roku do wojny przeglądarek przystąpił Google Chrome, który zyskuje coraz większą popularność. Również IE powoli odbudowuje swoją pozycję. Oczywiście, jeśli Firefox, Internet Explorer i Chrome nie przypadły nam do gustu, zawsze pozostaje alternatywa. Norweska Opera ma swoich zagorzałych zwolenników, tak samo jak Safari, które króluje na urządzeniach marki Apple. Ale czy to koniec świetnych przeglądarek? Czy można stworzyć coś lepszego i jeszcze szybszego?

Okazuje się, że tak. Słyszeliście kiedyś o Maxthon? To nowy król przeglądarek, co ciekawe, "Made in China". W testach HTML5 rozłożył na łopatki całą konkurencję. Najgorszy rezultat osiągnął Internet Explorer. 13. punktów to dowód na to, że Microsoft ma jeszcze dużo pracy przed sobą. Znacznie lepiej wypadło Safari - 317 punktów. Tuż przed nią uplasowała się Opera, z wynikiem 338 punktów. Dwie najpopularniejsze w Polsce przeglądarki, czyli Chrome i Firefox, uzyskały odpowiednio 345 i 400 punktów. Zaskoczeniem jest wynik chińskiej przeglądarki Maxthon, która zdobyła aż 437 punktów. Giganci nie dali rady. Zostali pokonani przez chińskich programistów, którzy prześcignęli swoich amerykańskich kolegów. Maxthon w 2011 roku stworzył oddział w Dolinie Krzemowej, w USA i wypuścił na rynek nowa wersję przeglądarki - Maxthon 3. Czy warto spróbować?

Obraz
© (fot. html5test.com)

Maxthon 3 to darmowa, hybrydowa przeglądarka stron WWW. Oparta jest na dwóch silnikach - Webkit oraz Trident, dla stron niezgodnych ze standardami. Ponadto wykorzystuje silnik JavaScript (V8. od Google. Zastosowane rozwiązania mają umożliwić szybkie przeglądanie zasobów globalnej sieci. Maxthon 3 oferuje funkcje blokowania wyskakujących okien, przeglądania wielu witryn na jednej karcie, czytnik RSS, kontrolę rodzicielską, a także filtr zawartości. Posiada wsparcie dla metody drag-and-drop, obsługę gestów myszy oraz mechanizmy zapobiegające zawieszaniu się przeglądarki i przyspieszające wczytywanie się stron. Twórcy programu zapewniają, że otwiera on strony internetowe dwa razy szybciej, niż Google Chrome. Warto dodać, że Maxthon 3 obsługuje większość dostępnych dla przeglądarek rozszerzeń, a także paski zadań. Pozwala również na personalizację wyglądu poprzez stosowanie skórek.

Obraz
© (fot. WP)

Po otwarciu przeglądarki ukazuje się dość oryginalne okno. W lewym górnym rogu warto zwrócić uwagę na awatar. Przeglądarka pozwala stworzyć konto użytkownika umożliwiające synchronizację kart. Maxthon 3 dostępna jest zarówno na PC, jak i platformy mobilne, dlatego w każdym miejscu możemy przeglądać dokładnie to samo - bardzo przydatna funkcja. Warto także zwrócić uwagę na funkcje pobierania wideo oraz możliwość odrywania elementów Flash. Dzięki niej możemy np. oglądać filmiki YouTube w osobnym oknie. Jeśli mamy panoramiczny monitor, z pewnością docenimy funkcję przeglądania dwóch stron obok siebie - wystarczy nacisnąć klawisz F10.

Być może jesteśmy świadkami wybuchu czwartej wojny przeglądarek. Maxthon 3 to bardzo szybka i innowacyjna przeglądarka, która bez kompleksów może stanąć w szranki z takimi gigantami jak Firefox, Chrome czy Internet Explorer. Jeśli nie wierzysz, przekonaj się sam i pobierz przeglądarkę internetową Maxthon 3 z naszego katalogu programów.

sw/jg/sw

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (313)