Materiał pochłania 99 proc. fal. W tym sieci 5G i 6G
Opracowany w Korei materiał jest w stanie pochłonąć nawet 99 proc. fal elektromagnetycznych. Wystarczy zastosować cienką błonę o grubości 0,5 mm. Do tej pory wykorzystywano ekrany absorbujące ok. 10 proc. promieniowania.
30.10.2024 07:52
Zespół badawczy z Korea Institute of Materials Science (KIMS) stworzył innowacyjny materiał, który w postaci cienkiej błony o grubości zaledwie 0,5 mm pochłania aż 99 proc. fal elektromagnetycznych. Rozwiązanie to może znacząco pomóc w eliminacji zakłóceń generowanych przez fale. Opracowany materiał stanowi znaczący przełom w porównaniu z dotychczasowymi materiałami ekranującymi. Dotąd pozwalały one na absorpcję jedynie około 10 proc. promieniowania.
Nowy materiał cechuje się zdolnością absorpcji fal elektromagnetycznych w szerokim zakresie częstotliwości, w tym tych wykorzystywanych w technologiach 5G, 6G oraz sieciach Wi-Fi. Cecha ta jest kluczowa w środowisku, gdzie nie brakuje źródeł tego rodzaju fal. Odpowiednie ekranowanie pozwala na eliminację zakłóceń, które mogą wpływać negatywnie na wydajność innych pobliskich sprzętów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Absorpcja fal elektromagnetycznych
Tradycyjne materiały ekranowania elektromagnetycznego często odbijają ponad 90 proc. fal, co oznacza, że rzeczywista absorpcja jest minimalna i wynosi ok. 10 proc. Dodatkowo, materiały o wyższej absorpcji zwykle działają tylko w wąskim zakresie częstotliwości, przez co tracą na uniwersalności. Jak podaje PAP, wynalazek naukowców z KIMS nie ma tymi ograniczeniami. Jego dużą zaletą jest wysoka skuteczność przy zachowaniu niewielkiej grubości i odpowiedniej elastyczności.
Proces tworzenia materiału polegał na modyfikacji struktury krystalicznej ferrytu, który następnie połączono z cienką folią polimerową. Na jej tylnej stronie naniesiono specjalne wzory przewodzące, umożliwiające kontrolę propagacji fal elektromagnetycznych. Przez dostosowanie kształtu wzoru przewodzącego możliwe jest znaczące zmniejszenie odbicia fal elektromagnetycznych przy określonych częstotliwościach.
Dodatkowo na tylnej stronie materiału nałożona została cienka folia z nanorurek węglowych. Te mają wysoką wartość ekranowania. Proces ten ma dodatkowo zwiększyć wydajność opracowanego materiału ekranującego.
Opracowany przez Koreańczyków materiał zachowuje swój kształt nawet po wielokrotnym zginaniu i prostowaniu. Naukowcy twierdzą, że można go zaginać tysiące razy. Z tego względu dobrze nadaje się do zastosowań w urządzeniach mobilnych, takich jak składane smartfony czy urządzenia noszone na ciele (wearables).
- W miarę jak zastosowania komunikacji 5G/6G się rozszerzają, rośnie znaczenie materiałów pochłaniających i ekranujących fale elektromagnetyczne. Ten materiał ma duży potencjał do poprawy niezawodności urządzeń komunikacyjnych, takich jak smartfony i radary pojazdów autonomicznych – powiedział kierujący projektem Byeongjin Park.
Prędkość internetu w sieci 5G
Sieć 5G coraz lepiej rozwija się w Polsce. Niedawno Plus poinformował o uruchomieniu nowych stacji bazowych. Udało się z powodzeniem przeprowadzić testy komercyjne internetu w sieci 5G, co pozwoliło na osiągnięcie prędkości ponad 2 Gb/s. W październiku nowymi stacjami 5G pochwalił się też Orange.