Masz taką ładowarkę? Może cię zabić!

Masz taką ładowarkę? Może cię zabić!

Masz taką ładowarkę? Może cię zabić!
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
08.08.2013 12:40, aktualizacja: 09.08.2013 08:27

Nowoczesne telefony komórkowe mają słabe baterie i tak duże zapotrzebowanie na energię, że trzeba ładować je praktycznie codziennie. Ładowarka może być potrzebna w najmniej oczekiwanym momencie, jednak w zestawie z telefonem otrzymujemy tylko jedną, która przeważnie zostaje w domu. Zanim podłączymy ją do naszej komórki inną ładowarkę, lepiej dwa razy się zastanówmy. Tanie, chińskie zamienniki mogą zniszczyć nasz sprzęt, a nawet stwarzać zagrożenie dla naszego zdrowia lub życia.

Boleśnie przekonała się o tym 23-letnia Ma Ailun, która korzystała z taniego zamiennika oryginalnej ładowarki do iPhone’a. Na własnej skórze doświadczyła czym grozi korzystanie z taniej elektroniki wątpliwej jakości. Ma Ailun odebrała podłączony do zasilania telefon. Podczas rozmowy śmiertelnie poraził ją prąd. Po tragedii Apple zamieściło na swojej stronie internetowej ostrzeżenie przed podróbkami ładowarek. Producent ostrzega, że nieoryginalne ładowarki mogą być niebezpieczne. Nie chodzi tylko o podrobione ładowarki, które czasami trudno jest odróżnić od oryginalnego wyrobu, ale także o zamienniki produkowane przez inne firmy.

Na specjalnej stronie Apple pokazuje jak rozpoznać oryginalną ładowarkę. Producent zadeklarował także możliwość oddania trefnego sprzętu i wymiany go na nowy w promocyjnej cenie. Trudno powiedzieć, czy zagrożenie w przypadku sprzętu Apple jest realne, czy to tylko przemyślana kampania promocyjna, która pozwoli Apple’owi sprzedać więcej ładowarek i sprytnie pozbyć się konkurencji. Jednak eksperci nie mają wątpliwości, że tanie chińskie ładowarki mogą stanowić problem.

Na opublikowanej przez Urzędu Komunikacji Elektronicznej liście zakazanych w Polsce urządzeń nawet ich brak”, wyjaśnił w rozmowie z Wirtualną Polską Piotr Jaszczuk z UKE.

Na pierwszy rzut oka patrząc na obudowę między oryginałem a podróbką nie zauważymy specjalnych różnic. Jednak zamiennik jest znacznie tańszy i trudno przewidzieć co znajduje się w jego wnętrzu. Zanim kupimy tanią ładowarkę, której w wielu przypadkach cena dostawy będzie wyższa niż sam produkt, warto się zastanowić.

Źródło: SW / UKE / Apple / Dziennik Internautów, SW, WP.PL

SW/GB/SW

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (92)