Masz taką konsolę? W Polsce grożą ci za to 3 lata więzienia!

Masz taką konsolę? W Polsce grożą ci za to 3 lata więzienia!

Masz taką konsolę? W Polsce grożą ci za to 3 lata więzienia!
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
02.02.2012 10:44, aktualizacja: 02.02.2012 15:57

W kategorii terroryzowania społeczeństwa wyprzedziliśmy już Amerykę! Tam za niecałe dwa tygodnie jailbreakowanie iPhonów, tabletów i konsoli będzie przestępstwem ściganym z urzędu.

Za posiadanie przerobionego egzemplarza Xboxa albo Playstation można iść do więzienia, czytamy w dzisiejszej “Gazecie Prawnej”. Jak to możliwe?

W ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych z 199. roku czytamy (art. 118):

_ 1. Kto wytwarza urządzenia lub ich komponenty przeznaczone do niedozwolonego usuwania lub obchodzenia skutecznych technicznych zabezpieczeń przed odtwarzaniem, przegrywaniem lub zwielokrotnianiem utworów lub przedmiotów praw pokrewnych albo dokonuje obrotu takimi urządzeniami lub ich komponentami, albo reklamuje je w celu sprzedaży lub najmu, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3. _

_ 2. Kto posiada, przechowuje lub wykorzystuje urządzenia lub ich komponenty, o których mowa w ust. 1, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. _

Już wszystko jasne. Konsola jak najbardziej się kwalifikuje. W “GP”. możemy przeczytać relację studentki, która sama nie łamała zabezpieczeń, ale nieświadomie (jak twierdzi) kupiła używany sprzęt z tą “wadą”:

- _ Przedstawiono mi zarzut posiadania przerobionej konsoli Xbox 360. Prokuratura chce mi wymierzyć karę 500 zł i 4 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata _ - mówi.

Niebywałe. Nawet w myśl tej drakońskiej ustawy - nie rozumiem skąd prokuratura wyciągnęła trzy lata. Czas zakopać “plejaka”. w ogródku... nie, to nie wystarczy, trzeba go utopić w rzece!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (859)