Masz piracki Office? Microsoft poluje na Ciebie

Masz piracki Office? Microsoft poluje na Ciebie

Masz piracki Office? Microsoft poluje na Ciebie
Źródło zdjęć: © Microsoft
26.08.2009 12:00, aktualizacja: 27.08.2009 10:52

Microsoft poinformował o rozszerzeniu kampanii antypirackiej przeciwko osobom korzystającym z nielegalnego pakietu Office. 11 państw zostało właśnie dołączonych do projektu, którego celem jest zlokalizowanie piratów i znacznie skomplikowanie im korzystania z oprogramowania biurowego giganta z Redmond

Kampania Microsoftu na rzecz legalnego oprogramowania Office rozpoczęła się już w 2008 roku, kiedy to firma zaczęła oferować darmowe narzędzia umożliwiające dobrowolne sprawdzenie legalności posiadanych aplikacji. W ciągu kilku lat Microsoft rozszerzył akcję na kilkanaście państw, w tym również Polskę - http://www.microsoft.com/genuine/default.aspx?displaylang=pl.

Obraz
© MS Office 2007 (fot. IDG)

Dziś Microsoft poinformował o rozszerzeniu bardziej agresywnej formy tej samej akcji na 1. kolejnych krajów, w tym Stany Zjednoczone czy Wielką Brytanię. Tym razem użytkownicy są stanowczo nakłaniani do zainstalowania dodatkowych aplikacji monitorujących legalność zainstalowanych programów pakietu Office - notka w tej sprawie pojawia się na liście Microsoft Update.

Użytkownicy Windows XP otrzymują na liście Microsoft Update aktualizację oznaczoną symbolem "bardzo ważna". W przypadku korzystania z Visty komunikat oznaczony jest jako "ważny". Po wybraniu opcji "zainstaluj" i zatwierdzeniu licencji EULA, w systemie zainstalowany zostaje dodatek sprawdzający legalność systemu. Co ważne, aplikacja nie posiada opcji odinstalowania, a jej usunięcie z systemu jest bardzo kłopotliwe.

Oprogramowanie bazuje na programie Windows Genuine Advantage Notifications - http://www.microsoft.com/genuine/office/ogakitinformation.aspx?displaylang=en, który w Polsce jest rozpowszechniany przez Microsoft od marca br. Warto dodać, że pierwowzór obecnej aktualizacji wzbudził już wiele kontrowersji. Na stronie centrumxp - http://www.centrumxp.pl/uaktualnienia/8951,84,aktualizacjawindowsgenuine_advantage.aspx znajdujemy komentarze takie jak np. "zablokowało mi automatyczną aktualizację i nie pomaga nawet przywrócenie kopii systemu z CD! A system mam legalny!" (romach).

Aplikacja, która wykryje, że uruchamiane oprogramowanie jest nielegalne, wyświetla okienka pop-up z odpowiednim komunikatem. Również na wstążce Office 200. pojawiają się informacje o konieczności nabycia legalnej wersji systemu.

Wiele wskazuje na to, że nadchodzący Office 201. będzie zawierał szereg modułów odpowiedzialnych za sprawdzanie legalności oprogramowania w trybie online.

Więcej informacji:

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (324)