Masz nadwrażliwe zęby? Podpowiadamy, jak wybrać idealną szczoteczkę

Masz nadwrażliwe zęby? Podpowiadamy, jak wybrać idealną szczoteczkę
Źródło zdjęć: © Fotolia | JanMika

28.01.2017 08:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Obraz
© (fot. Fotolia / JanMika)

Na sklepowych półkach znajdziemy liczne modele elektrycznych szczoteczek do zębów w różnych przedziałach cenowych. Wybór jest ogromny. Na jakie parametry tych urządzeń powinny zwrócić uwagę osoby cierpiące na nadwrażliwość zębów?

Wiele osób cierpi na nadwrażliwość zębów. Problem ten objawia się bólem podczas jedzenia i picia zimnych, gorących, a w skrajnych przypadkach słodkich pokarmów i napojów. Dolegliwość ta może dać o sobie znać nawet podczas wdychania zimnego powietrza. Zwykle przyczyną nadwrażliwych zębów jest cienkie lub zdegenerowane szkliwo, a także problemy z dziąsłami. Ponadto ból może się pojawić również przy szczotkowaniu, co akurat może oznaczać, że używamy niewłaściwej szczoteczki.

Po pierwsze zapobiegać

Uszkodzenia szkliwa powodują pokarmy oraz napoje o niskiej wartości współczynnika pH. Po spożyciu takiego posiłku powinniśmy sięgnąć po płyn do płukania lub gumę do żucia (bez cukru). Dzięki temu pozbędziemy się resztek jedzenia i zneutralizujemy pH. Efekty może także przynieść jedzenie produktów o odczynie zasadowym. W tym przypadku najlepszy będzie nabiał, który jest bogaty w wapń. Pamiętajmy również, aby nie szczotkować zębów bezpośrednio po spożyciu produktów o kwaśnym pH (np. owoce czy soki), ponieważ to może pogłębić problem.

Zbyt mocne przyciskanie szczoteczki do zębów lub dziąseł i zbyt silne ruchy wykonywane podczas mycia mogą przyczynić się do recesji dziąseł oraz ścierania szkliwa. Dlatego dla osób o zębach skłonnych do nadwrażliwości, niezalecane są szczoteczki o twardym, a nawet średnio twardym włosiu. Warto również zasięgnąć opinii dentysty, który pokaże właściwą technikę szczotkowania. Najczęściej zaleca się wykonywanie delikatnych ruchów wymiatających w kierunku od dziąsła do korony zębów.

Szczoteczka soniczna czy oscylacyjna - która lepsza?

Szczoteczki oscylacyjne posiadają okrągłą główkę. W prostszych modelach obraca się ona w lewo i w prawo, za to w bardziej zaawansowanych dochodzi jeszcze ruch dociskający (pulsacyjny). W przypadku szczoteczek sonicznych sytuacja jest zgoła inna. Tutaj główka nie jest okrągła i przypomina kształtem tę ze szczoteczek manualnych. Urządzenie wykonuje ruchy nie obrotowe, ale wymiatające (góra - dół). Szczoteczka porusza się (drga) około 31 - 42 tys. razy na minutę (w zależności od marki i trybu pracy). Dzięki temu dokładniej czyszczone są przestrzenie międzyzębowe i usuwany jest osad oraz bakterie.

Obraz
© (fot. Fotolia / diego cervo)

Zatem która szczoteczka będzie odpowiednia dla osób cierpiących na nadwrażliwość zębów?

Często możemy spotkać się z opinią, że szczoteczka soniczna jest bardziej delikatna i w związku z tym zalecana pacjentom o cienkim szkliwie czy odsłoniętych szyjkach zębowych. Szczoteczki soniczne charakteryzują się bardzo wysoką skutecznością w usuwaniu płytki nazębnej oraz czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych. W przypadku niektórych modeli mamy do czynienia z efektem dynamicznego przepływu cieczy, dzięki czemu urządzenie czyści trudno dostępne miejsca, w odległości nawet 4 mm od włosia szczoteczki. W efekcie nie jest konieczny mocny nacisk główki na ząb i dziąsło. Szczoteczki soniczne to produkty ze średniej i górnej półki cenowej. Znajdziemy tu zarówno modele za 250, jak i za 700 zł.

Na rynku dostępne są również szczoteczki ultradźwiękowe, które emitują dźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości i wykonują jednocześnie ruchy soniczne. Zastosowanie specjalnej, terapeutycznej częstotliwości 1,6 MHz sprawia, że oprócz tradycyjnej funkcji czyszczącej (czyszczenie powierzchni zębów oraz redukcja bakterii w jamie ustnej), ma również właściwości terapeutyczne. Stosowanie szczoteczek ultradźwiękowych stymuluje pracę dziąsła oraz poprawia ich ukrwienie, ulepszając ich kondycję zdrowotną. Jest to urządzenie, które bardzo skutecznie czyści żeby, ale dokonuje tego niezmiernie delikatnie. Fala ultradźwiękowa, emitowana przez szczoteczkę, wychodzi do 5 mm poza linię jej włosia, dzięki czemu pozwala ona na dokładne czyszczenie nawet najtrudniej dostępnych miejsc jamy ustnej. Urządzenia te plasują się jednak na najwyższej półce cenowej - ok. 600 zł.

Jeśli właśnie stoisz przed trudnym wyborem, który model szczoteczki warto kupić, z całą pewnością możemy polecić szczoteczki soniczne, które cieszą się dużym uznaniem wśród dentystów. Urządzanie jest nie tylko sprzymierzeńcem we wszelkich działaniach profilaktycznych, ale również terapeutycznych. Ponadto jest niezwykle proste w użyciu i co najważniejsze – niezawodne pod każdym względem, przez wiele lat. Warto również zaznaczyć, że szczoteczka soniczna jest bardzo chętnie i szybko akceptowana przez dzieci, a łatwość jej użycia zachęca do codziennej higieny jamy ustnej.

Najważniejsze parametry

Kupując szczoteczkę dla wrażliwych zębów i dziąseł najlepsze będą urządzenia, które posiadają kilka poziomów prędkości lub po prostu program dla nadwrażliwych zębów, określany jako delikatny lub "sensitive". Kolejnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę jest czujnik nacisku, informujący o zbyt mocnym przyciskaniu główki szczoteczki do zębów. Dzięki temu nie dojdzie do podrażnień i uszkodzeń dziąseł. Funkcja ta jest obecnie dostępna w większości modeli ze średniej i wyższej półki cenowej.

Istotnym parametrem jest również sygnalizator czasu mycia. Tańsze szczoteczki informują o upłynięciu dwóch minut, za to droższe dodatkowo sygnalizują upływ każdych kolejnych 30 sekund. Dzięki temu pozwalają równomiernie wyczyścić kolejne części uzębienia.

Oczywiście nie bez znaczenia jest również czas pracy baterii. Niestety szczoteczki elektryczne nie mogą poszczycić się zbyt długą pracą na baterii. Jedno ładowanie wystarcza na maksymalnie 30 minut, choć jest to wynik dość rzadko spotykany. Najpopularniejsze modele pozwalają na 15 minut szczotkowania, co przekłada się na niecałe 4 dni korzystania. Dlatego przydatnym dodatkiem może się okazać wskaźniki naładowania akumulatora. Zapobiegnie to nieprzyjemnym niespodziankom w trakcie szczotkowania.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (1)