Masz już dosyć Gadu-Gadu? Jest alternatywa

Masz już dosyć Gadu-Gadu? Jest alternatywa

Masz już dosyć Gadu-Gadu? Jest alternatywa
Źródło zdjęć: © via chip.pl
13.05.2011 11:59, aktualizacja: 13.05.2011 15:33

Masz dosyć swojego zasobożernego komunikatora przeładowanego reklamami? Zmień go na coś lepszego. Prócz obsługi Gadu-Gadu zyskasz czat Facebooka i wsparcie dla Google Talk z Gmaila.

Polskie komunikatory internetowe w ostatnim czasie zaczęły rozwijać się w bardzo dziwnym kierunku. Autorzy stwierdzili, że użytkownicy potrzebują masy irytujących reklam, zintegrowanych gier, dostępu do dziwnych treści i innych tego typu wymysłów. Te aplikacje rozrosły się do ogromnych rozmiarów, zjadają mnóstwo zasobów systemowych i działają wolno. Może warto je zastąpić czymś lepszym, szybszym i bardziej wygodnym?

Obraz
© (fot. via chip.pl)

W tym zestawieniu nie znajdziecie Gadu-Gadu, ani Tlen.pl. Są tutaj najlepsze alternatywy, które prócz wspomnianych protokołów obsługują także XMPP (dawniej Jabber). Dzięki temu bezproblemowo podłączycie pod komunikator również czat Facebooka, jak i komunikator Google Talk (GTalk) dostępny w poczcie Gmail.

Jak dodać czat Facebooka do komunikatora?

Wystarczy dodać nowe konto XMPP (Jabber) i wpisać następujące dane:

Protokół: XMPP lub Jabber
Nazwa użytkownika: nazwa z Facebooka
Domena: chat.facebook.com
Jabber ID: nazwa_użytkownika@chat.facebook.com
Hasło: Twoje hasło z Facebooka

Czasami trzeba podać także dodatkowe informacje.

Port: 5222
Serwer: chat.facebook.com
Użyj SSL/TLS: nie

Pidgin - www.pidgin.im

Obraz
© (fot. via chip.pl)

Pidgin był początkowo domyślnym klientem dla systemów Linux. Z czasem postanowiono wydać wersję także dla Windows. Choć pierwsze edycje pod system Microsoftu nie sprawiały najlepszego wrażenia, to ostatnie wydania są już godne polecenia.

Obraz
© (fot. via chip.pl)

Co oferuje Pidgin? Oczywiście obsługę Gadu-Gadu, ale także coraz bardziej popularny chat Facebooka, jak i ten z poczty Gmail. Warta uwagi jest także możliwość sprawdzania pisowni w języku polskim. Aplikacja działa dosyć szybko i stabilnie.

- Obsługiwane sieci: AIM, Bonjour, Gadu-Gadu, Google Talk, Groupwise, ICQ, IRC, MSN, MXit, MySpaceIM, QQ, SILC, SIMPLE, Sametime, XMPP, Yahoo!, Zephyr.
- Systemy operacyjne: Microsoft Windows, Linux
- Reklamy: brak

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Facebook rozbije Ci małżeństwo" ##WTW - http://wtw.k2t.eu

Obraz
© (fot. via chip.pl)

WTW jest odpowiedzią sfrustrowanego użytkownika na coraz bardziej zasobożerne i skomplikowane komunikatory jak Gadu-Gadu i Tlen.pl. Chociaż strona projektu nie wygląda zbyt poważnie, to aplikacja jest jej przeciwieństwem. Działa stabilnie i bardzo szybko, jest też dosyć intuicyjna.

Obraz
© (fot. via chip.pl)

Co dostajemy od autora WTW? Przede wszystkim obsługę Gadu-Gadu, Tlen.pl oraz XMPP. Oznacza to, że bez problemu możemy pod niego podpiąć komunikator Facebooka jak i GTalk (GMail). Aplikacja wygląda przyzwoicie, chociaż momentami da się w niej zauważyć naleciałości z szalonych lat 90-tych. Mimo wszystko - to mój osobisty lider, jeżeli chodzi o komunikatory na Windows.

- Obsługiwane sieci: Gadu-Gadu, Tlen.pl, XMPP (Facebook/GTalk)
- Systemy operacyjne: Microsoft Windows
- Reklamy: brak

GG Lite - http://gglite.com

"GG Lite to prosty i szybki komunikator dla systemów Windows obsługujący sieci Gadu-Gadu, Tlen i XMPP." Tak mówi autor aplikacji. Faktycznie, GG Lite jest do bólu prosty i niestety - maksymalnie brzydki. Interfejs typu random, różne czcionki, różne style, wszystko nierówno i zupełnie bez smaku. No ale - GG Lite jest lekki i nie zjada zasobów. Dowód - podczas robienia poniższego zrzutu ekranu GG Lite zużywało zaledwie 8 MB pamięci RAM. Brzmi nieźle, ale mój notebook ma 4 GB pamięci RAM, a nie 6. MB, więc zużycie RAM-u nie jest dla mnie aż tak istotne. Kto może być zainteresowany tym komunikatorem? Osoby korzystające ze starszych komputerów oraz słabszych netbooków z mniejszą pamięcią RAM.

Obraz
© (fot. via chip.pl)

- Obsługiwane sieci: Gadu-Gadu, Tlen.pl, XMPP (Facebook/GTalk)
- Systemy operacyjne: Microsoft Windows
- Reklamy: brak

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Facebook rozbije Ci małżeństwo" ##Miranda IM - www.miranda-im.org

Obraz
© (fot. via chip.pl)

Prawdziwy dinozaur internetu. Pierwsza wersja komunikatora Miranda IM pojawiła się w Sieci z początkiem 200. roku. Od tego czasu minęło 11 lat, a Miranda nie doczekała się jeszcze wersji oznaczonej numerem 1.0 (ostatnia wersja to 0.9.21 - z 6 maja 2011).

Czy to oznacza, że Miranda nie nadaje się do niczego? Wręcz przeciwnie. Komunikator jest bardzo rozbudowany i funkcjonalny. Ma też niesamowite możliwości personalizacji - wszystko możemy poustawiać według własnych upodobań. Ma to też złe strony - osoby nie do końca zapoznane z komputerami szybko pogubią się w dostępnych opcjach. Właśnie dlatego polecam go osobom, które są obeznane w komputerach. Jeszcze jedno - Miranda działa w wersji portable, można ją nosić na pendrive.

Obraz
© (fot. via chip.pl)

- Obsługiwane sieci: AIM, Gadu-Gadu, ICQ, IRC, MSN, XMPP (Facebook/GTalk), Yahoo!, Bonjour, Fetion, Lotus Sametime, MRA, NetSend, MySpace, Tencent QQ, SIP.
- Obsługiwane systemy: Microsoft Windows
- Reklamy: brak

AQQ - www.aqq.eu

Obraz
© (fot. via chip.pl)

AQQ w wersji 2.0 przeszło metamorfozę i przestawiło się na XMPP (dawniej Jabber). Na szczęście autor nie zapomniał o obsłudze Gadu-Gadu, Tlen.pl oraz oczywiście Facebooka/GTalk - co wynika z obsługi XMPP. AQQ potrafi także wysyłać SMS-y do sieci Orange, Era oraz Plus.

Komunikator działa szybko, jest stabilny, ale niestety ma reklamy. Nie do końca przypadła mi także domyślna skórka, ale nie będę się już czepiał - można ją zmienić. AQQ jest intensywnie rozwijane, więc nie ma co się martwić o brak obsługi najważniejszych funkcji.

Obraz
© (fot. via chip.pl)

- Obsługiwane sieci: Gadu-Gadu, Tlen.pl, XMPP (Facebook/GTalk),
- Obsługiwane systemy: Microsoft Windows
- Reklamy: niestety, obecne

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Facebook rozbije Ci małżeństwo" ##Palringo - www.palringo.com

Obraz
© (fot. via chip.pl)

Palringo największą popularność zdobył na telefonach komórkowych z systemami Android, Symbian, Windows Mobile oraz iOS. Niewiele osób wie, że komunikator jest dostępny także w wersjach na Microsoft Windows jak i Mac OS X.

Wersja dla Windows działa zupełnie bezproblemowo. Jest zgrabna, ma polski interfejs i nie zajmuje za dużo miejsca na ekranie. Graficznie też jest całkiem przyzwoicie, choć drażnią nieco za małe czcionki. Polscy użytkownicy z pewnością docenią obsługę protokołu Gadu-Gadu.

Obraz
© (fot. via chip.pl)

- Obsługiwane sieci: MSN, AOL, Yahoo!, XMPP (Facebook/GTalk), ICQ, iChat/MobileMe, Gadu-Gadu
- Systemy operacyjne: Microsoft Windows, Mac OS X
- Reklamy: brak

Kadu - www.kadu.net

Obraz
© (fot. via chip.pl)

Kadu, czyli odpowiednik Gadu-Gadu dla systemów Linux. Tak było na początku. Wtedy Kadu wg. mnie wyglądało okropnie, było niewygodne i na długi czas zapomniałem o tym projekcie. Do dzisiaj. Zainstalowałem Kadu na systemie Windows (są też wersje dla Mac OS X jak i BSD) i pełne zaskoczenie. Komunikator wygląda schludnie, przyzwoicie integruje się z wyglądem systemu operacyjnego i po prostu sprawia dobre wrażenie. Rozpoczęte konwersacje lądują na kartach jednego okienka.

A co z obsługą sieci? Gadu-Gadu oczywiście jest, podobnie jak obsługa XMPP –. czyli czata Facebooka oraz GTalk. Potrafi też wysyłać SMS-y do polskich sieci komórkowych.

Obraz
© (fot. via chip.pl)

- Obsługiwane sieci: Gadu-Gadu, XMPP (Facebook/GTalk)
- Systemy operacyjne: Microsoft Windows, Mac OS X, Linux, BSD
- Reklamy: brak

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Facebook rozbije Ci małżeństwo" ##Spik - http://spik.wp.pl/

Obraz
© (fot. wp.pl)

Jeżeli żaden z przedstawionych programów nie przypadł wam do gustu, możemy polecić alternatywę dla Gadu-Gadu w postaci komunikatora Wirtualnej Polski - Spik - następcy WPKontaktu.

Spik pozwala na prowadzenie rozmów tekstowych i głosowych. Umożliwia połączenia z użytkownikami innych sieci takich jak Gadu-Gadu, ICQ oraz Jabber, dzięki czemu możemy komunikować się za pośrednictwem jednego programu z osobami korzystającymi z innych aplikacji.

Obraz
© (fot. wp.pl)

Główne funkcje programu to:

- Rozmowa głosowa
- Przesyłanie plików
- Komunikacja z GG, ICQ, Jabber
- Wysyłanie SMSów
- Obsługa poczty
- Czaty
- Obsługa skrótów klawiszowych
- Usługi TP w tym neofon tp
- Rozmowy wideo w Spiku

Rozmowy wideo w Spiku oparte są na tym samym mechanizmie, co istniejąca już funkcjonalność rozmów audio - oznacza to, że rozmowa jest możliwa także, gdy strony są za NATem lub w inny sposób ograniczonych warunkach sieciowych.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Facebook rozbije Ci małżeństwo"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (128)