Masz dość natrętnych ofert przez telefon? Rozwiązanie jest banalne

Telemarketerzy potrafią niektórych doprowadzać do prawdziwego szału. Dzięki polskim przepisom jest na nich całkiem prosty sposób. Wystarczy odrobina cierpliwości i odpowiednie słowa.

Masz dość natrętnych ofert przez telefon? Rozwiązanie jest banalne
Źródło zdjęć: © WP.PL
Bolesław Breczko

13.02.2018 | aktual.: 06.09.2018 15:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

"Dzień dobry dzwonię do pana z ofertą badania lekarskiego przeprowadzanego przez ogólnopolski ośrodek medyczny został pan wylosowany jako osoba do darmowych badań na który dzień zapisać?"

Poprzednie zdanie specjalnie zapisane jest bez kropek i przecinków, bo tak właśnie brzmią telemarketerzy, którzy dzwonią do nas i próbują nam wcisnąć swoje oferty. Nikt nie lubi tych telefonów i mało komu starcza cierpliwości na to, aby grzecznie odmówić. Chociaż wydaje się, że walka z nimi jest bezcelowa, to jest na telemarketerów sposób. Dodatkowo po naszej stronie stoją przepisy.

Jak zablokować reklamy przez telefon?

"Dziękuje, nie jestem zainteresowany. Proszę o usunięcie mojego kontaktu z waszej bazy danych i nie kontaktowanie się ze mną". To moja odpowiedź na każdy tego typu telefon. Zgodnie z polskimi przepisami firma po otrzymaniu takiego oświadczenia ma obowiązek usunąć moje dane ze swojej bazy. Oczywiście pozostaje kwestia tego czy to zrobi. W końcu mój kontakt pozyskała też z nagięciem prawa, bo nie powiadomiła mnie o tym, a ma taki obowiązek.

Z doświadczenia wnioskuję, że system ten częściowo się sprawdza. W pewnym momencie mój numer musiał trafić do baz telemarketerów bo odbierałem po kilka telefonów dziennie o promocjach garnków, pościeli, badań lekarskich itp. Po około dwóch tygodniach grzecznych ale zdecydowanych próśb usunięcia mnie z ich baz danych, telefonów zrobiło się zdecydowanie mniej.

Aby zwiększyć szanse na to, że nasza prośba zostanie uhonorowana można do niej dodać kilka elementów:
- od razu powiedzieć, że nagrywamy rozmowę (możemy to zrobić, ale musimy poinformować o tym rozmówcę, aby miał szansę się rozłączyć jeśli nie chce być nagrywany),
- poprosić o ponowne przedstawienie się telemarketera i podanie nazwy firmy z jakiej dzwoni (pomoże to w ewentualnym zgłoszeniu do odpowiedniej instytucji),
- poinformować, że wbrew art 23. Ust. 1 Ustawy z dnia 29.08.1997 o ochronie danych osobowych firma nie poinformowała mnie o zdobyciu mojego numeru i w takim wypadku ma obowiązek go usunąć.

Nie warto natomiast kłócić się, obrażać czy trollować telemarketera. W końcu po drugiej stronie telefonu też siedzi człowiek, prawdopodobnie za najniższą krajową i na umowie o dzieło, i tak samo ma dość tych telefonów jak i my. Grzeczne i stanowcze odmówienie powinno wystarczyć. W moim przypadku telemarketerzy po takich prośbach zazwyczaj mówią "Rozumiem. Dziękuję i do widzenia".

Jeśli natomiast podejrzewamy, że firma pozyskała nasze dane bezprawnie, albo nie respektuje naszych prośb, to możemy zgłosić sprawę Generalnemu Inspektorowi Ochrony Osobowych. Ten może ją ukarać grzywną.

Komentarze (957)