Maskujące okulary - kamery cię nie rozpoznają

Maskujące okulary - kamery cię nie rozpoznają

Maskujące okulary - kamery cię nie rozpoznają
Źródło zdjęć: © Isao Echizen
25.01.2013 11:10

Okulary "Privacy Visor" pozwalają użytkownikowi uniknąć rozpoznania przez automatyczne systemy analizy obrazu - informuje serwis "BBC News".

Wyglądające jak dyskotekowy gadżet okulary ze świecącymi diodami opracowali prof. Isao Echizen z tokijskiego Narodowego Instytutu Informatyki oraz prof. Seiichi Gohshi, z Uniwersytetu Kogakuin (Japonia).

Okulary wyposażone są w emitujące podczerwień diody –. dzięki temu nie przeszkadzają użytkownikowi w widzeniu otoczenia, ale uniemożliwiają specjalistycznym programom prawidłową analizę obrazu dostarczanego przez kamery.

Jak można przeczytać w oświadczeniu wydanym przez Instytut, Privacy Visor ma być odpowiedzią na masowe stosowanie zagrażających prywatności technik rozpoznawania twarzy, stosowanych obecnie niemal wszędzie –. od sklepów poprzez serwisy społecznościowe (na przykład Facebook)
po bankomaty i policję czy agencje rządowe. Pojawiły się nawet rozpoznające twarze manekiny sklepowe kamerą w jednym oku, stosowane do zbierania danych dotyczących płci, wieku i rasy klientów.

Na razie Privacy Visor to tylko prototyp, wzbudził jednak zainteresowanie potencjalnych producentów. Wersja komercyjna nie powinna być droga –. twierdzi prof. Isao Echizen.

Jak można przeczytać w internetowym poradniku grupy Anonymous, rozpoznawanie twarzy utrudniają także maski, intensywny makijaż i pochylenie głowy o 15 stopni (co oprogramowanie interpretuje jako brak twarzy).

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)