Mars znajdzie się bardzo blisko Ziemi. Następny raz wydarzy się to za 15 lat

Mars znajdzie się bardzo blisko Ziemi
Mars znajdzie się bardzo blisko Ziemi
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska

05.10.2020 09:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mars - planeta, która wielu z nas kojarzy się z historiami o Marsjanach, ale też możliwościami znalezienia pod jej lodową powierzchnią wody, znajdzie się bardzo blisko Ziemi. Jest to doskonała okazja do obserwowania jej powierzchni, bo planetę będzie można zauważyć nawet bez teleskopu.

Kolejna okazja do podziwiania Marsa tak "blisko" naszej planety zdarzy się za 15 lat. Dlatego warto poświęcić kilka chwil na obserwację Czerwonej Planety i sprawdzić, gdzie na mapie nieba można ją oglądać w najbliższym czasie.

Doskonała okazja do podziwiania Czerwonej Planety

Mars znajdzie się zaledwie 62,1 miliona kilometrów od Ziemi. To sprawi, że dla obserwujących stanie się duży i jasny. Będzie można go dostrzec bez konieczności używania specjalistycznego sprzętu praktycznie przez całą noc. Mars wschodzi po godzinie 20.00. Należy go wówczas szukać na wschodnim horyzoncie. Później, w środku nocy około trzeba spoglądać na południowe niebo.

Eksperci przekonują, że nadchodzące dni to bardzo dobry czas na obserwacje nieba. Mars znajdzie się w obszarze z niewielką liczbą gwiazd, a przy sprzyjającej pogodzie można dostrzec nawet Jowisza i Saturna.

Mars i Ziemia w opozycji

Czerwona Planeta znajdzie się najbliżej Ziemi 6 października. Do takich spotkań dochodzi, gdy Ziemia znajduje się najdalej od Słońca (aphelium), a Mars jest najbliżej Słońca (peryhelium). Taka konfiguracja planet nazywa się opozycją i zdarza się mniej więcej co dwa lata. Nie zawsze jednak Mars i Ziemia znajdują się od siebie w takiej samej odległości.

Do najbliższego "spotkania", jakie zostało zarejestrowane przez astronomów doszło w 2003 roku. Wówczas Mars znajdował się od Ziemi w odległości 55,7 mln kilometrów. Podobnie było w 2018, gdy od Marsa dzieliło nas 57,6 mln kilometrów.

W nadchodzących latach Mars będzie się oddalał od Ziemi. Ponownie zacznie się zbliżać w 2029 roku, a kulminacją będzie rok 2035, kiedy omawiana odległość wyniesie 56,9 mln kilometrów.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)