Polacy mistrzami świata. Wygrali prestiżowy konkurs łazików marsjańskich

Polacy mistrzami świata. Wygrali prestiżowy konkurs łazików marsjańskich
Źródło zdjęć: © Politechnika Świętokrzyska
Arkadiusz Stando

04.06.2019 16:35

Zespół "Impuls", składający się ze studentów Politechniki Świętokrzyskiej zdobył pierwsze miejsce w światowych zawodach University Rover Challenge. W konkursie brało udział 35 zespołów, z 10 krajów świata. Odbył się na terenie stanu Utah.

Polacy zwyciężyli w prestiżowym konkursie University Rover Challenge. Niesamowite osiągniecie. Zespół z Politechniki Świętokrzyskiej został wyłoniony na triumfatora turnieju, w którym brało udział 35 drużyn. Warto też zaznaczyć, że aż 8 z nich pochodziło z Polski.

Jedynie Stany Zjednoczone miały liczniejszą reprezentację, bo aż 11 drużyn. Taka ilość zainteresowanych i jakże zdolnych studentów może pokrzepiać serca radością i nadzieją. Być może jeszcze kiedyś będzie naprawdę głośno, o Polakach w kosmosie.

Zawody odbyły się w Stanach Zjednoczonych, a konkretniej tuż przy sztucznej bazie marsjańskiej Mars Desert Research Station, w stanie Utah. Sucho, masa piachu oraz gruzu, czerwona gleba no i upał. To warunki wciąż bardzo odległe od Czerwonej Planety, ale jedne z najbliższych takim na Ziemi.

Łaziki stworzone przez zespoły studentów miały do wypełnienia kilka zadań. Za każde z nich przyznawano odpowiednią ilość punktów, zależnie od poziomu trudności. Zespół Impuls zebrał ich łącznie 363. Tyle wystarczyło do zwycięstwa.

Drugie miejsce z 329,5 punktu zajęli studenci z kanadyjskiego Ryerson University. Na trzecim plasował się zespół z Stanford University (bardzo prestiżowa uczelnia) - 323 punktów, a na czwartym miejscu kolejny zespół z Polski PCz Rover Team, reprezentujący Politechnikę Częstochowską, z 312 punktami.

Źródło: GeekWeek

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)