Mango - nowe oblicze Windows Phone

Mango - nowe oblicze Windows Phone
Źródło zdjęć: © heise-online.pl

25.05.2011 13:29, aktual.: 25.05.2011 13:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Microsoft zaprezentował Mango, aktualizację systemu Windows Phone 7. Jednak dopiero tej jesieni Mango pojawi się jako darmowa aktualizacja dla obecnych użytkowników telefonów z Windows Phone 7 oraz na nowych urządzeniach. W tym samym czasie Windows Phone zostanie wzbogacony o obsługę kolejnych języków (w tym o język polski) oraz rozszerzy dostęp do sklepu z aplikacjami (Marketplace) w kolejnych krajach. Dzięki partnerskim umowom z producentami telefonów, Windows Phone trafi również na kolejne rynki

Aktualizacja systemu Windows Phone 7 pozwoli na wykorzystanie nowych narzędzi dla deweloperów, dzięki którym możliwe będzie tworzenie aplikacji i gier nowej generacji. Nowe narzędzia deweloperskie otworzą między innymi dostęp do biblioteki żyroskopu oraz kamery telefonu, co wpłynie na lepsze połączenie warstwy sprzętowej z elementami oprogramowania i wykorzystanie w aplikacjach tzw. augmented reality (rzeczywistość rozszerzona). Deweloperzy będą również mogli w szerszym zakresie wykorzystać potencjał kafli oraz wielozadaniowości. Bezpłatna wersja beta Windows Phone Developer zostanie udostępniona na stronach Microsoft.

Obraz
© (fot. heise-online.pl)

Mango przyczyni się do rozwoju i wzmocnienia ekosystemu Windows Phone dzięki nowym partnerskim umowom z firmami Acer, Fujistu-Toshiba i ZTE, które zobowiązały się do wprowadzenia nowych modeli Windows Phone na rynkach na całym świecie.

Wraz z Mango rośnie też liczba obsługiwanych przez Windows Phone języków, która od tej pory obejmuje również język polski. Znacznie wydłuża się też lista krajów, z których klienci mają dostęp do aplikacji poprzez Windows Phone Marketplace.

Mango podchodzi do urządzenia z perspektywy użytkownika i organizuje informacje wokół osoby lub grupy, z którą się kontaktujemy, a nie aplikacji, z której korzystamy:
- Konwersacje. Od teraz możliwe jest swobodne przełączanie się między wiadomościami tekstowymi, czatem na Facebooku, a także wiadomościami błyskawicznymi (IM) Windows Live Messengera w ramach tej samej konwersacji niezależnie od miejsca, w którym przebywamy oraz osoby, z którą prowadzimy rozmowę.
- Grupy kontaktów. Użytkownicy mogą grupować znajomych wedle własnych upodobań i dzięki temu filtrować informacje przychodzące z różnych źródeł (połączenia głosowe, wiadomości SMS, email, serwisy społecznościowe). Ułatwieniem jest także możliwość przypięcia takiej grupy do ekranu startowego w postaci animowanych, stale aktualizujących się kafli, co pozwala na komunikację dwustronną z wieloma osobami jednocześnie.
- Integracja z sieciami społecznościowymi. Serwisy takie jak Twitter i LinkedIn są zintegrowane z poszczególnymi kontaktami. Telefon obsługuje popularną funkcję "zamelduj się" w serwisie Facebook, pozwala na tagowanie zdjęć poprzez mechanizm "wykrywania" znajomych twarzy.
- Połączone skrzynki. Przeglądanie poczty z różnych adresów email bywa uciążliwe. Teraz można je podłączyć do jednej skrzynki o dowolnej nazwie. Konwersacje będą w niej uporządkowane w taki sposób, aby łatwo kontrolować najnowsze wiadomości pochodzące z różnych źródeł.
- Głosowa obsługa wiadomości tekstowych. Wbudowane funkcje zamieniające tekst na głos i głos na tekst pozwalają wysyłać wiadomości SMS lub czatować bez użycia rąk.

Mango nie tylko ułatwia dodawanie powiadomień z aplikacji wprost na ekranie startowym, ale sprawia także, że aplikacje pojawiają się w wynikach wyszukiwania oraz w hubach, które wykorzystuje Windows Phone. Dzięki temu zwiększy się szansa, że użyteczna aplikacja będzie we właściwym miejscu, gdy akurat będzie potrzebna.
- App Connect. Dzięki połączeniu aplikacji z wynikami wyszukiwania oraz pogłębieniu ich integracji z hubami takimi jak Muzyka, Wideo, Gry oraz Zdjęcia, aplikacje aktywują się dokładnie wtedy, gdy tego chcemy. App Connect współpracuje z usługą Marketplace, w której jest już ponad 17 tysięcy aplikacji, dzięki czemu wyniki zawierają zarówno aplikacje już zainstalowane na telefonie, jak i sugestie nowych aplikacji do pobrania.
- Ulepszone kafle. Dostęp do aktualnych informacji pochodzących z różnych aplikacji jest teraz możliwy z poziomu ekranu startowego telefonu. Kafle są teraz większe, bardziej dynamiczne i zawierają więcej danych.
- Wielozadaniowość. Mango pozwala na szybkie przełączanie się między aplikacjami i uruchamianie ich w tle, przy jednoczesnej oszczędności baterii i wydajności telefonu.

Do przeglądania internetu w Mango służy Internet Explorer 9, najnowsza przeglądarka firmy Microsoft. Mango jednak idzie dalej, łącząc przeglądanie sieci z unikalnymi funkcjami telefonu, takimi jak wiedza o lokalizacji, kamera i dostęp do aplikacji.
- Internet Explorer 9. Możliwości przeglądarki znanej z komputerów plus obsługa HTML5 i sprzętowo akcelerowana grafika.
- Lokalny skaut. Przedstawia lokalne wyniki wyszukiwania z wyszukiwarki Bing i rekomenduje pobliskie restauracje, sklepy czy aktywności w postaci podręcznego przewodnika.
- Bing w Windows Phone. Nowe funkcje Bing Vision, Bing Audio i obsługa głosowa, pozwalają łatwiej wyszukiwać informacje.
- Szybkie fakty. Szukając produktu, filmu, wydarzenia lub miejsca, użytkownik może zobaczyć krótkie podsumowanie istotnych informacji ich dotyczących, w tym powiązane z nimi aplikacje.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)