Mango - nowe oblicze Windows Phone

Mango - nowe oblicze Windows Phone

Mango - nowe oblicze Windows Phone
Źródło zdjęć: © heise-online.pl
25.05.2011 13:29, aktualizacja: 25.05.2011 13:44

Microsoft zaprezentował Mango, aktualizację systemu Windows Phone 7. Jednak dopiero tej jesieni Mango pojawi się jako darmowa aktualizacja dla obecnych użytkowników telefonów z Windows Phone 7 oraz na nowych urządzeniach. W tym samym czasie Windows Phone zostanie wzbogacony o obsługę kolejnych języków (w tym o język polski) oraz rozszerzy dostęp do sklepu z aplikacjami (Marketplace) w kolejnych krajach. Dzięki partnerskim umowom z producentami telefonów, Windows Phone trafi również na kolejne rynki

Aktualizacja systemu Windows Phone 7 pozwoli na wykorzystanie nowych narzędzi dla deweloperów, dzięki którym możliwe będzie tworzenie aplikacji i gier nowej generacji. Nowe narzędzia deweloperskie otworzą między innymi dostęp do biblioteki żyroskopu oraz kamery telefonu, co wpłynie na lepsze połączenie warstwy sprzętowej z elementami oprogramowania i wykorzystanie w aplikacjach tzw. augmented reality (rzeczywistość rozszerzona). Deweloperzy będą również mogli w szerszym zakresie wykorzystać potencjał kafli oraz wielozadaniowości. Bezpłatna wersja beta Windows Phone Developer zostanie udostępniona na stronach Microsoft.

Obraz
© (fot. heise-online.pl)

Mango przyczyni się do rozwoju i wzmocnienia ekosystemu Windows Phone dzięki nowym partnerskim umowom z firmami Acer, Fujistu-Toshiba i ZTE, które zobowiązały się do wprowadzenia nowych modeli Windows Phone na rynkach na całym świecie.

Wraz z Mango rośnie też liczba obsługiwanych przez Windows Phone języków, która od tej pory obejmuje również język polski. Znacznie wydłuża się też lista krajów, z których klienci mają dostęp do aplikacji poprzez Windows Phone Marketplace.

Mango podchodzi do urządzenia z perspektywy użytkownika i organizuje informacje wokół osoby lub grupy, z którą się kontaktujemy, a nie aplikacji, z której korzystamy:
- Konwersacje. Od teraz możliwe jest swobodne przełączanie się między wiadomościami tekstowymi, czatem na Facebooku, a także wiadomościami błyskawicznymi (IM) Windows Live Messengera w ramach tej samej konwersacji niezależnie od miejsca, w którym przebywamy oraz osoby, z którą prowadzimy rozmowę.
- Grupy kontaktów. Użytkownicy mogą grupować znajomych wedle własnych upodobań i dzięki temu filtrować informacje przychodzące z różnych źródeł (połączenia głosowe, wiadomości SMS, email, serwisy społecznościowe). Ułatwieniem jest także możliwość przypięcia takiej grupy do ekranu startowego w postaci animowanych, stale aktualizujących się kafli, co pozwala na komunikację dwustronną z wieloma osobami jednocześnie.
- Integracja z sieciami społecznościowymi. Serwisy takie jak Twitter i LinkedIn są zintegrowane z poszczególnymi kontaktami. Telefon obsługuje popularną funkcję "zamelduj się" w serwisie Facebook, pozwala na tagowanie zdjęć poprzez mechanizm "wykrywania" znajomych twarzy.
- Połączone skrzynki. Przeglądanie poczty z różnych adresów email bywa uciążliwe. Teraz można je podłączyć do jednej skrzynki o dowolnej nazwie. Konwersacje będą w niej uporządkowane w taki sposób, aby łatwo kontrolować najnowsze wiadomości pochodzące z różnych źródeł.
- Głosowa obsługa wiadomości tekstowych. Wbudowane funkcje zamieniające tekst na głos i głos na tekst pozwalają wysyłać wiadomości SMS lub czatować bez użycia rąk.

Mango nie tylko ułatwia dodawanie powiadomień z aplikacji wprost na ekranie startowym, ale sprawia także, że aplikacje pojawiają się w wynikach wyszukiwania oraz w hubach, które wykorzystuje Windows Phone. Dzięki temu zwiększy się szansa, że użyteczna aplikacja będzie we właściwym miejscu, gdy akurat będzie potrzebna.
- App Connect. Dzięki połączeniu aplikacji z wynikami wyszukiwania oraz pogłębieniu ich integracji z hubami takimi jak Muzyka, Wideo, Gry oraz Zdjęcia, aplikacje aktywują się dokładnie wtedy, gdy tego chcemy. App Connect współpracuje z usługą Marketplace, w której jest już ponad 17 tysięcy aplikacji, dzięki czemu wyniki zawierają zarówno aplikacje już zainstalowane na telefonie, jak i sugestie nowych aplikacji do pobrania.
- Ulepszone kafle. Dostęp do aktualnych informacji pochodzących z różnych aplikacji jest teraz możliwy z poziomu ekranu startowego telefonu. Kafle są teraz większe, bardziej dynamiczne i zawierają więcej danych.
- Wielozadaniowość. Mango pozwala na szybkie przełączanie się między aplikacjami i uruchamianie ich w tle, przy jednoczesnej oszczędności baterii i wydajności telefonu.

Do przeglądania internetu w Mango służy Internet Explorer 9, najnowsza przeglądarka firmy Microsoft. Mango jednak idzie dalej, łącząc przeglądanie sieci z unikalnymi funkcjami telefonu, takimi jak wiedza o lokalizacji, kamera i dostęp do aplikacji.
- Internet Explorer 9. Możliwości przeglądarki znanej z komputerów plus obsługa HTML5 i sprzętowo akcelerowana grafika.
- Lokalny skaut. Przedstawia lokalne wyniki wyszukiwania z wyszukiwarki Bing i rekomenduje pobliskie restauracje, sklepy czy aktywności w postaci podręcznego przewodnika.
- Bing w Windows Phone. Nowe funkcje Bing Vision, Bing Audio i obsługa głosowa, pozwalają łatwiej wyszukiwać informacje.
- Szybkie fakty. Szukając produktu, filmu, wydarzenia lub miejsca, użytkownik może zobaczyć krótkie podsumowanie istotnych informacji ich dotyczących, w tym powiązane z nimi aplikacje.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)