Małpy i lemury oglądają telewizję w 4K

Fundacja Aspinall specjalizuje się w ochronie zagrożonych gatunków zwierząt. Ostatnio w pomieszczeniach dla naczelnych pracownicy fundacji zainstalowali telewizory 4K Sony BRAVIA. Na ich ekranach zwierzęta oglądają realistyczny obraz miejsc, w których już niedługo będą żyć na wolności. Eksperyment jest częścią wieloetapowego programu, mającego przygotować lemury i gerezy do „przeprowadzki”.

Małpy i lemury oglądają telewizję w 4K
Źródło zdjęć: © chip.pl

07.12.2015 14:49

W tym tygodniu w rezerwacie Port Lympne (Wielka Brytania) zainstalowano najnowocześniejsze telewizory 4. Ultra HD Sony BRAVIA X90C. Urządzenia znalazły się w pomieszczeniach dla lemurów i gerez (gatunek małp z rodziny koczkodanowatych). Eksperyment jest częścią prowadzonego przez fundację głośnego programu reintrodukcji "Back to the Wild".

Obraz
© (fot. chip.pl)

Na ekranach telewizorów zwierzęta oglądają szczegółowe i naturalne obrazy w rozdzielczości 4K, przedstawiające naturalne środowisko Jawy i Madagaskaru. Dzięki temu te zagrożone naczelne mogą jeszcze przed "przeprowadzką" bliżej przyjrzeć się środowisku, w którym będą żyć.
Simon Jeffery, dyrektor ds. zwierząt w Port Lympne, komentuje: _ Zawsze szukamy nowych sposobów stymulacji i zainteresowania naszych zwierząt. Stosujemy wszelkie możliwe techniki, dzięki którym zwierzęta mogą być aktywne i zdrowe. Czasami zapewniamy im nowe zapachy, smaki, nowe liny i drabinki do wspinaczki albo zabawki - tym razem postanowiliśmy spróbować czegoś zupełnie innego i sprawdzić, czy zainteresuje je widok naturalnego środowiska. Staramy się, aby nasze duże pomieszczenia i wybiegi możliwie najlepiej przypominały "dom" poszczególnych gatunków. Teraz, kiedy zbliża się czas "przeprowadzki", chcieliśmy jednak pokazać lemurom i gerezom, jak naprawdę wygląda miejsce, w którym zamieszkają. _

Jak zapewnia Sony, telewizory BRAVIA zapewniają obraz wysokiej jakości, niezależnie od tego, co oglądamy na ich ekranie. Dzięki wydajnemu procesorowi 4. X1 udało się uzyskać naturalne kolory oraz doskonałą ostrość i kontrast obrazu. Z kolei innowacyjna technologia Trilumions oferowana wyłącznie przez Sony, zapewnia głębie, szczegółowość i paletę barw nigdy wcześniej nieoglądaną na ekranie telewizora. Wspaniale radzi sobie z reprodukcją trudnych odcieni czerwieni czy szmaragdowych zieleni, przez co wszelkie krajobrazy wydają się bardziej realistyczne.

_ Od 2012 r. udało nam się przywrócić do środowiska naturalnego kilka grup różnych gatunków gerez i gibonów wychowanych w Port Lympne oraz w drugim naszym rezerwacie, Howletts Wild Animal Park _ - dodaje Simon. - _ Wszystkie one zamieszkały na chronionych terenach lasów deszczowych na Jawie. Tę grupę gerez chcemy tam wysłać w 2016 r. Od pewnego czasu współpracujmy z lokalnymi społecznościami na Madagaskarze, dotąd jednak nie przeprowadziliśmy reintrodukcji wyhodowanych w niewoli lemurów do lasów tej niezwykłej wyspy. Wyniki badań i efekty pracy na miejscu są bardzo obiecujące. Nie możemy się doczekać, kiedy będziemy mogli wysłać nasze lemury tam, gdzie znajduje się ich naturalne środowisko życia. _

Obraz
© (fot. chip.pl)

Prowadzony przez fundację Aspinall rezerwat Port Lympne to placówka, której celem jest ochrona rzadkich i zagrożonych gatunków oraz - jeśli to możliwe - ich reintrodukcja do naturalnych środowisk na terenach chronionych. Port Lympne bierze udział w programach wymiany i hodowli prowadzonych na całym świecie, odnosząc znaczące sukcesy. Program reintrodukcji obejmuje także tworzenie na miejscu odpowiedniej infrastruktury i pracę zespołów terenowych, które obserwują zwierzęta także po ich wypuszczeniu na wolność. Zanim jednak do tego dojdzie, konieczne jest zbudowanie odpowiednich pomieszczeń i wybiegów, na terenie których zwierzęta mogą się aklimatyzować, przyzwyczajać do nowego miejsca i stopniowo zmieniać pożywienie. Cały proces "przeprowadzki" nadzorują specjaliści - lekarze weterynarii i opiekunowie zwierząt.

gadżetylemurymałpy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)