Makiety udające działa artyleryjskie i stacje radarowe. Będą zwodzić Rosjan

Ukraińcy otrzymają więcej makiet udających artylerię - zdjęcie ilustracyjne
Ukraińcy otrzymają więcej makiet udających artylerię - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Getty Images | 2023 Anadolu Agency
oprac. KMO

25.08.2023 18:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ruszyła seryjna produkcja makiet dział artyleryjskich i stacji radarowych wykorzystywanych na froncie w celu zmylenia rosyjskich wojsk, za którą odpowiada największy ukraiński holding górniczo-metalurgiczny Metinwest. Ukraińscy żołnierze otrzymali już 250 takich makiet, jak donosi agencja UNIAN. Niedługo na front trafią kolejne.

Są to konstrukcje, które pod względem wizualnym niczym nie różnią się od oryginału. Niszcząc te fałszywe cele, Rosjanie marnują precyzyjną amunicję, co prowadzi do wyczerpywania ich zasobów. Można zatem stwierdzić, że makiety wykorzystuje się w celu ochrony życia naszych żołnierzy - wyjaśnił przedstawiciel kierownictwa Metinwestu Ołeksandr Myronenko, cytowany przez ukraińską agencję.

Ukraińskie makiety mają wprowadzać Rosjan w błąd

Metinwest jest kontrolowany przez oligarchę Rinata Achmetowa, uznawanego przed rosyjską inwazją za najbogatszego obywatela Ukrainy. Achmetow, niegdyś właściciel m.in. zakładów metalurgicznych w Mariupolu, domaga się przed międzynarodowymi sądami odszkodowań od Kremla. W ocenie oligarchy straty poniesione przez jego przedsiębiorstwa sięgają dziesiątków miliardów dolarów.

Od lutego 2022 roku, czyli początku wojny z Rosją, Metinwest przeznaczył na wsparcie ukraińskiego społeczeństwa i sił zbrojnych około 4 mld hrywien, czyli 450 mln zł. Holding wyprodukował m.in. ponad 100 tys. kamizelek kuloodpornych i osłony pancerne do pojazdów wojskowych. Łączna kwota, którą Achmetow ofiarował na rzecz ludności cywilnej i armii, to około 6 mld hrywien, czyli 670 mln zł - przypomniał UNIAN.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Makiety, podobne do tych, które zamierza produkować Metinwest wykorzystują różne metody do zmylenia wroga. Przykładowo, są punktowo ogrzewane w miejscach, gdzie znajduje się np. silnik i układ wydechowy, przez co nawet przy wykorzystaniu kamery termowizyjnej dobrze udają oryginały czołgów czy systemów rakietowych. Z kolei do oszukania radarów wykorzystywane są metalizowana, czy reflektory radarowe mające za zadanie odbijać fale radiolokacyjne w stronę wabika.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie