Ludzie to śmieciarze. Jeszcze tam nie mieszkamy, a już zostawiliśmy masę śmieci

Ludzie to śmieciarze. Jeszcze tam nie mieszkamy, a już zostawiliśmy masę śmieci

Ludzie to śmieciarze. Jeszcze tam nie mieszkamy, a już zostawiliśmy masę śmieci
Źródło zdjęć: © NASA
Arkadiusz Stando
31.01.2018 14:44

To prawdopodobnie nieuniknione, że pewnego dnia ludzkość zasiedli kosmos, poczynając od Księżyca. Niestety jesteśmy gatunkiem straszliwie zanieczyszczającym środowisko, które otaczamy. Na Księżycu już jest pełno śmieci.

Podczas, gdy naukowcy biją na alarm i próbują ratować świat przed kosmicznymi śmieciami, problem wydaje się rozszerzać. Na Księżycu, którego jeszcze nie zasiedlamy, jest już około 181 ton śmieci. Dla porównania, według GUS, w 2015 roku statystycznie Polacy wyprodukowali 283 kg na osobę. Więc na Księżycu jest tyle śmieci, ile wyprodukowało około 640 osób w ciągu roku.

W jaki sposób to się stało, że na naszym naturalnym satelicie jest już tyle śmieci? To proste. Wysyłanie statków badawczych na Księżyc jest bardzo kosztowne, to samo tyczy się powrotu. Więc za każdym razem łatwiej było zostawić sprzęt na powierzchni, niż zabierać go razem z astronautami.

Youtuber "Half Of Intresting", autor powyższego filmiku, twierdzi, że każde lądowanie na Księżycu pozostawiło po sobie około tonę niepotrzebnych przedmiotów. Wśród nich znalazły się nawet piłki golfowe, banknoty czy inne, bezsensowne przedmioty. Strach pomyśleć, co stanie się z naszym pięknym satelitą, kiedy rozpocznie się ludzka ekspansja. Chińczcy stawiają co raz śmielsze kroki w tym kierunku.

Na wikipedii jest nawet cała lista pozostawionych obiektów na Księżycu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)