Łódź solarna z Gdańska najlepsza na świecie

Łódź solarna z Gdańska najlepsza na świecie

12.07.2010 12:17, aktual.: 12.07.2010 12:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Drużyna z Politechniki Gdańskiej zajęła pierwsze miejsce podczas międzynarodowych zawodów łodzi napędzanych energią słoneczną Frisian Solar Challenge w Holandii. Dwuosobowa łódź przepłynęła 220 km w czasie 19 godz. 25 minut 8 sekund.

W zawodach wzięli udział studenci i pracownicy naukowi Koła Naukowego Techniki Okrętowej Korab Politechniki Gdańskiej. Uczestniczyło w nich 5. zespołów z całego świata.

Sternikiem łodzi był Wojciech Leśniewski, asystent na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa. Powiedział w poniedziałek PAP, że druga w kolejności łódź potrzebowała o ponad godzinę więcej czasu na przepłyniecie dystansu. "Wygraliśmy cztery etapy, w piątym - najkrótszym - zajęliśmy trzecie miejsce" - dodał.

Obraz
© (fot. Koło Studentów Techniki Okrętowej KORAB)

Zawodnicy z Politechniki Gdańskiej popłynęli w dwóch kategoriach - klasie A - łodzi jednoosobowych oraz klasie B - łodzi dwuosobowych.

Zwycięska, dwuosobowa łódź jest wyposażona w unikalny układ pomiarowy, który rejestruje na komputerze 1. różnych parametrów, m.in. nasłonecznienie, prędkość, opory wody i powietrza, falowanie. "System pomoże zaplanować racjonalne wydatkowanie energii, bo trzeba wiedzieć, że regaty łodzi solarnych to zabawa dla wyśmienitych inżynierów. Tu liczy się wiedza, strategia i niezawodna konstrukcja" - opowiadali zawodnicy przed zawodami.

O zwycięstwie decydowała suma czasów ze wszystkich etapów. Doładowywanie akumulatorów było zabronione. "Jeśli więc któraś z drużyn postawi na prędkość i akumulator zostanie rozładowany, a następnego dnia będzie padać, solar nie przepłynie kolejnych 4. kilometrów bez słońca" - mówili.

Leśniewski powiedział, że w tym roku najbardziej przeszkadzały wysokie temperatury (ok. 3. st. C). "Energii mieliśmy w tym roku za dużo i teoretycznie mogliśmy płynąć jeszcze szybciej, ale obawialiśmy się, że układ napędowy może odmówić posłuszeństwa" - zaznaczył. Podkreślił, że na przyszłość łódka zostanie unowocześniona tak, aby można było wykorzystać cały dostępny potencjał energetyczny.

Na zawody do Holandii pojechało 1. osób, siedmiu studentów i siedmiu pracowników naukowych.

Drużyna z Gdańska uczestniczyła już po raz trzeci w zawodach. W ubiegłym roku dwie łodzie z Politechniki Gdańskiej przez długi czas zawodów były najlepsze, ale z powodu awarii nie dopłynęły do mety. "W tym roku nie mieliśmy żadnej awarii" - powiedział sternik.

W przyszłym roku podobne regaty "Hanseatic Solar Boats Race 2011" mają się odbyć na trasie Elbląg - Malbork i Elbląg - Gdańsk.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)