Lody z buraków. Polacy pokazują, że się da
Światowy Dzień Lodów, obchodzony w trzecią niedzielę lipca, to idealna okazja na to, by zaprezentować nowe, nietypowe smaki. Polacy pokazują, że da się wytwarzać lody z buraków ćwikłowych. To coś więcej niż tylko ciekawostka.
21.07.2024 | aktual.: 21.07.2024 10:09
W tak upalne dni lody plasują się na szczycie listy deserów wybieranych przez ludzi na całym świecie. Pretekst, by sięgnąć po lody - o ile nie występują przeciwskazania zdrowotne - jest podwójny, bowiem dziś, 21 lipca 2024 r. przypada Światowy Dzień Lodów. Poznańscy naukowcy traktują ten dzień jako okazję do zaprezentowania nietypowego smaku lodów.
Lody z buraków ćwikłowych a zdrowie
Procedurę wytwarzania lodów z nienadających się do sprzedaży buraków ćwikłowych opracowali naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (UPP). Podkreślają, że więdnące i zbyt brzydkie, by trafić do sklepu, buraki też mogą być źródłem witamin, przeciwutleniaczy i błonnika. Według naukowców buraczane lody zachowują cenne własności prozdrowotne.
Prof. Joanna Kobus-Cisowska z Katedry Technologii Gastronomicznej i Żywności Funkcjonalnej UPP wskazała, że istotnym problemem w przypadku buraków jest przechowywanie - zawierają dużo wody, przez co łatwo więdną, kurczą się i w końcu psują. Sporo z nich jest wyrzucanych, jeszcze zanim trafią do sklepów. Aby zaradzić temu marnotrawstwu, naukowcy z Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu UPP opracowali sposób na wykorzystanie wartościowych, lecz nieestetycznych buraków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"We współpracy z przedsiębiorcą opracowaliśmy całą procedurę pozyskiwania takich lodów. Stworzyliśmy też nową zamrażarkę płytową, w której jako mogące mieć bezpośredni kontakt z produktem spożywczym chłodziwo zastosowano nietoksyczną ciecz będącą pochodną soli potasowej. Tak przygotowany proces produkcji umożliwia pozyskiwanie lodów z całych buraków, włącznie ze skórką" – powiedziała prof. Kobus-Cisowska.
Korzyści może być więcej
Produkt ma szanse poszerzyć skojarzenia związane z burakami: do barszczu i sałatki dojdą teraz słodkie i prozdrowotne sorbety. Projekt może przynieść korzyści także lokalnym przedsiębiorcom: innowacyjna technologia przetwarzania buraków pozwala uchronić ich przed niepotrzebnymi stratami, które według szacunków mogą wynieść nawet 15 proc. całej produkcji.
Buraki ćwikłowe są źródłem witamin, przeciwutleniaczy oraz błonnika. Mogą obniżać ciśnienie tętnicze krwi, zapobiegając tym samym rozwojowi niektórych chorób sercowo-naczyniowych. Przeciętny Polak spożywa jedynie 3 kg buraków z około 110 kg warzyw rocznie.
Uczelnia przypomniała, że w trzecią niedzielę lipca celebrowany jest Światowy Dzień Lodów. "Świętując ten dzień, warto sięgnąć po nieoczywiste smaki i docenić kreatywność naukowców oraz przedsiębiorców, którzy potrafią zmienić niepozorne warzywo w wykwintny deser" – podało biuro prasowe UPP.