Lód na biegunach Księżyca. Wielkie odkrycie naukowców z NASA
Już od dawna sądzono, że w najciemniejszych i najzimniejszych strefach Księżyca - na jego biegunach, może znajdować się lód. Dzięki specjalnym instrumentom naukowym, udało się to potwierdzić. Odkrycie daje ogromne nadzieje dla misji kolonizacji Księżyca.
21.08.2018 | aktual.: 21.08.2018 11:31
Naukowcy z Uniwersytetu Hawajskiego we współpracy z NASA Ames Research Center dokonali przełomowego odkrycia. Rzeczywiście, na biegunach Księżyca znajduje się lód, co oficjalnie potwierdzono w naukowym artykule opublikowanym w Proceedings of the National Academy of Sciences 20 sierpnia.
Bieguny Księzyca nie są wystawione na działanie promieni słonecznych. Temperatura w tych rejonach spada grubo poniżej zera. Więc teoretycznie wiedzieliśmy, że może istnieć w tych rejonach lód, ale nie zostało to nigdy potwierdzone.
Aby to potwierdzić, naukowcy wykorzystali dane z NASA Moon Mineralogy Mapper. Zwany także M3, instrument naukowy mierzy długość fali światła. Mówiąc ogólnie, zapewnia to naukowcom sposób określania składu minerałów. Ta sama maszyna pomogła już odkryć wodę na Księżycu w roku 2009, oraz lód na biegunach Marsa.
Najnowsze odkrycie jest bardzo ważne w kwestii potencjalnych misji Księżycowych. Może zadecydować o lokalizacji przyszłych baz na Księżycu. Przyszłe ekspedycje mogą wykorzystać zasoby lodu, których jest pełno na biegunach naszego naturalnego satelity.