Linux jest wszędzie!
Linux jest wszędzie!
Większość z nas uważa, że Linux, to niszowy system operacyjny, tylko dla prawdziwych zapaleńców. Tymczasem, jako darmowa alternatywa, Linux zdobywa sobie coraz większe uznanie w rozmaitych gałęziach przemysłu, nauki, handlu itd. Przedstawiamy kilka przykładów doskonałego wykorzystania tego znakomitego systemu.
LHC (z ang. Large Hadron Collider), czyli Wielki Zderzacz Hadronów, jest największą maszyną świata. Umieszczony jest w tunelu o długości 27 km! Chyba domyślacie się, jaki system nim zawiaduje?
New York Stock Exchange
Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych, druga co do wielkości obrotów giełda świata, w 2007 roku przeszła na system Linux. Pozwoliło to na znaczne oszczędności i łatwość wprowadzania zmian w organizacji.
Japońskie pociągi
Linux odpowiada za każde opóźnienie japońskich superszybkich pociągów... A jak wiadomo, 10-sekundowe opóźnienie jest tam wydarzeniem, o którym pisze się w gazetach.
Ruch uliczny w San Francisco
System zarządzania ruchem w San Francisco również oparty jest na Linuksie.
Android
Twój telefon jest wyposażony w system firmy Google - Android? To nic innego, niż specjalnie przystosowana wersja Linuksa!
Superkomputery
Superkomputery z systemem innym niż Linux, to prawdziwa rzadkość.
Toyota
Jeździsz samochodem japońskiej marki? Jak myślisz, jaki system zarządza elektroniką w Twoim aucie?
Kontrola lotu
Linux zarządza również systemami, dzięki którym w samolotach możemy czuć się bezpiecznie.
Nuklearna łódź podwodna
Od 2004 roku Lockheed Martin dostarcza rządowi Stanów Zjednoczonych łodzie podwodne zarządzane przez... dystrybucję Red Hat!
Twoje ulubione strony
Na koniec coś, nad czym większość z Was pewnie się nie zastanawia: gros Waszych ulubionych stron internetowych również działa dzięki Linuksowi.
Jacek Górski