Linux jest wszędzie!
Większość z nas uważa, że Linux, to niszowy system operacyjny, tylko dla prawdziwych zapaleńców. Tymczasem, jako darmowa alternatywa, Linux zdobywa sobie coraz większe uznanie w rozmaitych gałęziach przemysłu, nauki, handlu itd. Przedstawiamy kilka przykładów doskonałego wykorzystania tego znakomitego systemu.
LHC (z ang. Large Hadron Collider), czyli Wielki Zderzacz Hadronów, jest największą maszyną świata. Umieszczony jest w tunelu o długości 27 km! Chyba domyślacie się, jaki system nim zawiaduje?
New York Stock Exchange
2 / 10Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych, druga co do wielkości obrotów giełda świata, w 2007 roku przeszła na system Linux. Pozwoliło to na znaczne oszczędności i łatwość wprowadzania zmian w organizacji.
Japońskie pociągi
3 / 10Linux odpowiada za każde opóźnienie japońskich superszybkich pociągów... A jak wiadomo, 10-sekundowe opóźnienie jest tam wydarzeniem, o którym pisze się w gazetach.
Ruch uliczny w San Francisco
4 / 10System zarządzania ruchem w San Francisco również oparty jest na Linuksie.
Android
5 / 10Twój telefon jest wyposażony w system firmy Google - Android? To nic innego, niż specjalnie przystosowana wersja Linuksa!
Superkomputery
6 / 10Superkomputery z systemem innym niż Linux, to prawdziwa rzadkość.
Toyota
7 / 10Jeździsz samochodem japońskiej marki? Jak myślisz, jaki system zarządza elektroniką w Twoim aucie?
Kontrola lotu
8 / 10Linux zarządza również systemami, dzięki którym w samolotach możemy czuć się bezpiecznie.
Nuklearna łódź podwodna
9 / 10Od 2004 roku Lockheed Martin dostarcza rządowi Stanów Zjednoczonych łodzie podwodne zarządzane przez... dystrybucję Red Hat!
Twoje ulubione strony
10 / 10Na koniec coś, nad czym większość z Was pewnie się nie zastanawia: gros Waszych ulubionych stron internetowych również działa dzięki Linuksowi.
Jacek Górski