Linspire: patentowe porozumienie z Microsoftem
Firma Linspire, producent dystrybucji Linuksa o tej samej nazwie, zawarła porozumienie patentowe z Microsoftem. Umowa, której warunków finansowych nie ujawniono, zabezpiecza linuksową firmę przed ewentualnymi patentowymi roszczeniami koncernu z Redmond.
Linspire nie jest pierwszym producentem systemu operacyjnego opartego na Linuksie który porozumiał się z Microsoftem - wcześniej podobne umowy zawarły z koncernem m.in. Novell oraz Xandros.
Podpisana właśnie przez Linspire i Microsoft umowa reguluje wszelkie kwestie prawno-autorskie w stosunkach pomiędzy firmami - oznacza to, że Linspire i jej klienci nie muszą już obawiać się ewentualnego pozwu ze strony Microsoftu. Przypomnijmy, że koncern z Redmond poinformował kilka tygodni temu, że producenci oprogramowania open-source wykorzystują nielegalnie 235 opatentowanych rozwiązań Microsoftu ( nie ujawniono, o jakie dokładnie technologie chodzi ).
W ramach porozumienia firmy zdecydowały o nawiązaniu współpracy związanej z rozwojem swoich produktów - Linspire zamierza wspólnie z Microsoftem i Novellem stworzyć oprogramowanie, którego zadaniem będzie usprawnienie wymiany dokumentów pomiędzy MS Office i OpenOffice. Dodatkowo, Linspire zamierza wykorzystać w swoim komunikatorze internetowym kodek MS RT - dzięki temu aplikacja Pidgin IM będzie kompatybilna z Windows Live Messengerem. Producent linuksowego systemu zobowiązał się także do wprowadzenia obsługi formatu Windows Media 10 w kolejnych wersjach swojego OS-u oraz do uczynienia Windows Live Search domyślną wyszukiwarką w Linspire 5.0.
_ "Kiedy kilka miesięcy temu podpisywaliśmy umowę z Novellem, podniosło się wiele głosów, które uznawały naszą inicjatywę współpracy z firmą zajmującą się oprogramowaniem open source za jakiś machiaweliczny manewr. W szczególności atakowana była ta część porozumienia, która dotyczyła wzajemnego uznania własności intelektualnej. Krytykom brakowało także wiary w to, że interoperacyjność stanie się jednym z filarów realizacji tego i kolejnych porozumień. Od tego czasu lista firm zajmujących się aktywnie Linuksem i innymi aplikacjami open source, z którymi Microsoft podpisał podobny kontrakt znacznie wydłużyła się - są na niej wielkie koncerny takie jak Samsung czy LGE, ale także firmy, które wyrosły na oprogramowaniu open source takiej jak Xandros, XenSource czy w ostatnich dniach Linspire. W każdym takim przypadku bardzo ważna była część kontraktu poświęcona licencjonowaniu i ochronie własności intelektualnej. W przypadku Linspire trzeba także dodać, że jest to kolejna firma, która zdecydowała się aktywnie
współpracować przy otwartym standardzie dokumentów OpenXML" _ - komentuje Michał Jaworski, dyrektor ds. polityki korporacyjnej z polskiego oddziału Microsoft.