Leonidy 2022. Nie przegap "deszczu meteorów"
Leonidy to jeden z najszybszych rojów meteorytów, które można dostrzec gołym okiem. Ich maksimum przypada w nocy z 17 na 18 listopada. Warto wtedy poświęcić chwilę i spojrzeć na tzw. spadające "gwiazdy". Eksperci ostrzegają jednak, że w tym roku ten nocny spektakl może nieco odbiegać od normy.
Leonidy to rój meteorów aktywnych od 10 do 23 listopada. Ze względu na swoją widoczność, a także prędkość meteorów, które mogą osiągać ponad 70 km/s, jest niezwykle imponującym widowiskiem. Meteory z tego roju są pozostałościami komety Tempel-Tuttle, która pojawia się w pobliżu naszej planety co około 33 lata.
Leonidy 2022 - deszcz meteorów już wkrótce
Serwis Space.com zwraca uwagę, że w tym roku na niebie może pojawić się mniej Leonidów niż zazwyczaj. Ma to związek z oddalaniem się komety Tempel-Tuttle od wewnętrznych planet Układu Słonecznego (Ziemi, Marsa, Merkurego i Wenus) i zbliżaniem do Słońca. Eksperci uważają, że podczas szczytu roju Leonidów, który przypada w nocy z 17 na 18 listopada, na niebie w ciągu godziny może pojawić się 5-10 meteorów. Serwis Urania przedstawia bardziej optymistyczne prognozy, z których wynika, że na niebie będzie można dostrzec przeciętnie 15 meteorów na godzinę.
Leonidy 2022 - kiedy i jak obserwować?
Jak donosi Space.com eksperci od meteorów Margaret Campbell-Brown i Peter Brown w "Podręczniku obserwatora Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego Kanady" (ang. Observer's Handbook of the Royal Astronomical Society of Canada) wskazują, że szczytowa aktywność Leonidów przypadnie na 18 listopada, na 1:00 czasu lokalnego. Wtedy będą one najlepiej widoczne dla mieszkańców Europy Środkowej i Zachodniej oraz Azji Zachodniej.
Jak obserwować Leonidy? Meteory z tego roju są widoczne gołym okiem. Nie potrzebujemy żadnego specjalistycznego sprzętu do ich obserwacji. Ich widoczność będzie jednak uzależniona od panujących warunków pogodowych. Dla lepszych efektów warto oglądać "deszcz meteorów" w miejscu oddalonym od źródeł jasnego światła i wysokich budynków. Leonidy mogą pojawiać się w różnych częściach nieba, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość oraz dobry refleks.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski