Leki na cukrzyce z metforminą zanieczyszczone. Problem dla ok. 2 mln Polaków

Leki na cukrzyce z metforminą zanieczyszczone. Problem dla ok. 2 mln Polaków

Leki na cukrzyce z metforminą zanieczyszczone. Problem dla ok. 2 mln Polaków
Źródło zdjęć: © iStock.com
04.12.2019 08:44

Metformina, stosowana w lekach na cukrzycę może być zanieczyszczona silnie trującą substancją. Problem może dotyczyć aż 10 różnych leków, co stanowi zagrożenie dla ok. 2 mln Polaków chorujących na cukrzycę typu II.

"Zażywana przez niemal dwa miliony Polaków chorych na cukrzycę metformina może zawierać silnie trujący związek chemiczny m.in. podawany szczurom w celu wywołania u nich chorób nowotworowych" - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

O problemie Ministerstwo Zdrowia dowiedziało się wczoraj po południu i od razu został powołany sztab kryzysowy w celu zażegnania problemu. Sytuację będą opanowywać specjaliści z Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Problem jest bardzo poważny, ponieważ dotyczy popularnych leków, które zgodnie z szacunkami przyjmuje ok. 1,8 mln chorujących na cukrzycę typu II, a także pacjentki leczące się na zespół policystycznych jajników. Wycofanie leków z obiegu będzie miało dramatyczne skutki dla wielu chorych.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone

Z ustaleń "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że do zanieczyszczenia doszło w fabrykach leków w Azji oraz Niemczech, które zaopatrują niemal całą Europę w leki. Wykryta substancja N-nitrozodimetyloamina (NDMA), wykorzystywana jest podczas eksperymentów na szczurach, by przyspieszyć rozwój choroby nowotworowej Jak podaje DGP, z informacji na podstawie jednego ze źródeł wynika, że normy zostały przekroczone nawet kilkunastokrotnie

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)