Polscy naukowcy pracują nad lekiem na raka. Wszystko jest kwestią roku

Polscy naukowcy pracują nad lekiem na raka. Wszystko jest kwestią roku

Polscy naukowcy pracują nad lekiem na raka. Wszystko jest kwestią roku
Źródło zdjęć: © Getty Images | Peter Macdiarmid
Arkadiusz Stando
28.11.2017 16:54

W ciągu roku mają być znane wyniki badań polskiego leku na raka płuc. Jeśli wyniki potwierdzą działanie płynu celomatycznego dżdżownic, to leczenie nowotworu może okazać się możliwe.

Polacy badają lek na bazie płynu celomatycznego, jest to płyn wytwarzany na bazie dżdżownic. Według wstępnych ustaleń, lek powinien być w stanie zwalczać komórki raka w 75 - 80 proc. Stosowany preparat(w przeciwieństwie do samego płynu) nie jest toksyczny, więc nie ma negatywnego wpływu na zdrowie człowieka. Jeśli badania wykażą działanie leku, być może uda się użyć płynu do leczenia innych typów nowotworów.

Przez pięć lat naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz lubelskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzili szereg doświadczeń z użyciem płynu celomatycznego. Przez ten czas starali się stwierdzić, na jaki typ nowotworu najlepiej wpływa, oraz jakie warunki należy zapewnić, aby zwalczał tylko komórki rakowe, nie naruszając prawidłowych komórek organizmu. Bezpieczeństwo chorych jest najważniejsze.

Należało też wymyślić metodę skutecznego pobierania płynu. Ustalono, że należy skorzystać z silnego bodźca elektrycznego. Do otrzymania go w odpowiednim stanie, należy korzystać z labolatoryjnego hodowania dżdżownic(inkubacji) w wysokiej temperaturze.

Kolejna faza badań, czyli testowanie na myszach, oczekuje na finansowanie z Narodowego Centrum Nauk. Projekt przeszedł już ocenę formalną, a teraz należy tylko czekać na decyzję. Ma ona zapaść w połowie stycznia. Oczekuje się, że badania zajmą kilka miesięcy. Kolejnym etapem będą badania przedkliniczne.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)