Trwa ładowanie...
d1vztf5

Lek na koronawirusa. Polscy naukowcy coraz bliżej przełomu

Zespół polskich naukowców we współpracy z laboratoriami z Niemiec i USA zidentyfikował kluczowe cząsteczki, które mogą posłużyć do stworzenia skutecznego leku na COVID-19.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polscy naukowcy stworzą lek na COVID-19?
Polscy naukowcy stworzą lek na COVID-19? (Twitter.com)
d1vztf5

Jak podaje PAP, powołując się na informację Sieci Badawczej Łukasiwicz, zespół naukowców z Politechniki Wrocławskiej oraz Łukasiewicz – Instytutu Chemii Przemysłowej jest bliski przełomu w badaniach nad skutecznym lekiem na koronawirusa.

Naukowcom udało się "zidentyfikować cząsteczki, których działanie może być jeszcze lepsze niż ebselenu – znanego leku przeciwzapalnego, który we wcześniejszych badaniach okazał się obiecującą substancją hamującą (inhibitorem) obu proteaz SARS-CoV-2", podaje PAP.

Zespół pod kierownictwem prof. Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej od marca pracuje zarówno nad szczepionką na COVID-19, jak i skutecznym lekiem, który będzie wspierać terapię osób już zakażonych. Oba projekty zakładają zahamowanie działania enzymów wirusa, co uniemożliwi mu rozprzestrzenianie się.

d1vztf5

Zidentyfikowane cząsteczki są w stanie działać na oba enzymy zidentyfikowane w SARS-CoV-2, co daje bardzo obiecujące wyniki i przybliża naukowców do opracowania skutecznego leku na COVID-19.

Zobacz też: Polscy lekarze biją na alarm. Chodzi o drugą falę koronawirusa

- Odkrycie stanowi obiecującą platformę do rozwoju nowych leków przeciwwirusowych skierowanych na obie proteazy SARS-CoV-2 – podkreśla dr hab. Kęsik-Brodacka z Łukasiewicz – Instytutu Chemii Przemysłowej.

Polscy badacze współpracowali z naukowcami z laboratoriów Rolfa Hilgenfelda (Lubeka, Niemcy) i Shauna Olsena (San Antonio, USA). Zakończenie projektu planowane jest na październik 2020, a od jego wyników zależy, czy naukowcy otrzymają środki na kontynuowanie badań.

d1vztf5

Koronawirus. Ekspertka: o zagrożeniu wiedzieliśmy od lat, ale i tak się nie przygotowaliśmy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1vztf5

Podziel się opinią

Share
d1vztf5
d1vztf5
Więcej tematów