Lek na koronawirusa. Polscy naukowcy coraz bliżej przełomu

Zespół polskich naukowców we współpracy z laboratoriami z Niemiec i USA zidentyfikował kluczowe cząsteczki, które mogą posłużyć do stworzenia skutecznego leku na COVID-19. 

Polscy naukowcy stworzą lek na COVID-19?
Polscy naukowcy stworzą lek na COVID-19?
Źródło zdjęć: © Twitter.com

13.09.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak podaje PAP, powołując się na informację Sieci Badawczej Łukasiwicz, zespół naukowców z Politechniki Wrocławskiej oraz Łukasiewicz – Instytutu Chemii Przemysłowej jest bliski przełomu w badaniach nad skutecznym lekiem na koronawirusa

Naukowcom udało się "zidentyfikować cząsteczki, których działanie może być jeszcze lepsze niż ebselenu – znanego leku przeciwzapalnego, który we wcześniejszych badaniach okazał się obiecującą substancją hamującą (inhibitorem) obu proteaz SARS-CoV-2", podaje PAP. 

Zespół pod kierownictwem prof. Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej od marca pracuje zarówno nad szczepionką na COVID-19, jak i skutecznym lekiem, który będzie wspierać terapię osób już zakażonych. Oba projekty zakładają zahamowanie działania enzymów wirusa, co uniemożliwi mu rozprzestrzenianie się. 

Zidentyfikowane cząsteczki są w stanie działać na oba enzymy zidentyfikowane w SARS-CoV-2, co daje bardzo obiecujące wyniki i przybliża naukowców do opracowania skutecznego leku na COVID-19.

- Odkrycie stanowi obiecującą platformę do rozwoju nowych leków przeciwwirusowych skierowanych na obie proteazy SARS-CoV-2 – podkreśla dr hab. Kęsik-Brodacka z Łukasiewicz – Instytutu Chemii Przemysłowej.

Polscy badacze współpracowali z naukowcami z laboratoriów Rolfa Hilgenfelda (Lubeka, Niemcy) i Shauna Olsena (San Antonio, USA). Zakończenie projektu planowane jest na październik 2020, a od jego wyników zależy, czy naukowcy otrzymają środki na kontynuowanie badań. 

Źródło artykułu:WP Tech
wiadomościkoronawirusCovid-19
Komentarze (17)