Legendarny pistolet VIS znowu powrócił. Nie każdy go kupi

I nie tylko chodzi o fakt, że pistoletów VIS jest niewiele. To limitowana edycja, przygotowana z myślą o uczczeniu stulecia odzyskania niepodległości. Dla wielu barierą nie do przeskoczenia może okazać się cena.

Legendarny pistolet VIS znowu powrócił. Nie każdy go kupi
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Adam Bednarek

"Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej Fabryka Broni 'Łucznik' – Radom sp. z o.o. wyprodukowała okolicznościową serię pistoletów VIS wz. 35 w oparciu o oryginalną, przedwojenną dokumentację" - informuje Polska Grupa Zbrojeniowa na swojej stronie internetowej.

Każdy z pistoletów posiada okolicznościowy grawerunek, przedstawiający proporzec kawalerii II RP z 1939 roku oraz napis "100 LAT NIEPODLEGŁEJ". Ponadto, każdy z pistoletów opatrzony jest indywidualnym numerem seryjnym, w przedziale 201801 – 201850.

Pistoletów jest niewiele, bo tylko 50. Na dodatek będą drogie. Póki co cena jest nieznana. Polska Grupa Zbrojeniowa wypuściła jednak już wcześniej limitowaną edycję broni, z okazji istnienia fabryki i 80-lecia zatwierdzenia visa do produkcji seryjnej. Wówczas również było 50 egzemplarzy.

Obraz
© Wikimedia Commons CC BY | Askild Antonsen

Rok temu 20 z nich wystawiono na internetową aukcję. Cena wywoławcza jednego modelu wynosiła 8 tys. zł. Najwyższa cena zapłacona za egzemplarz to 10 100 zł.

Vis był bronią oficerów i podoficerów Wojska Polskiego. Do wybuchu wojny wyprodukowano blisko 50 tys. sztuk tego rodzaju pistoletów. Po przejęciu fabryki przez Niemców w 1939 produkcję kontynuowano, ale były to pistolety w uproszczonej wersji i gorszej jakości.

W czasie drugiej wojny światowej kradzież Visów z radomskiego zakładu była jedną z najważniejszych form działalności Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej w Radomiu. Z zakładu wynoszono części, a potem składano z nich gotowe pistolety. Były one używane także w czasie Powstania Warszawskiego.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (19)